PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace

Informace o zdroji


PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců


Vydané tiskové zprávy


Biovejce nezdražují, zájem zákazníků o ně vzrůstá

Šumperk (22. března 2012) - Vejce v kvalitě bio výrazně nezdražují oproti dřívějšku, a tak má cenový nárůst vajec z konvenční produkce paradoxně i pozitivní efekt. Přilákal zákazníky, kteří dříve kvůli obsahu peněženky s jejich koupí váhali. Spotřebitelé, kteří se orientují na vejce z ekologické produkce, tak za téměř stejnou cenu jako dříve získávají potravinu s prokazatelně vysokou kvalitou.

Mykotoxiny v biopotravinách – jaká je pravda?

Šumperk (6. března 2012) - Stalo se již evergreenem v souvislosti s bioprodukty a biopotravinami neustále poukazovat na to, že zcela jistě obsahují zvýšené množství mykotoxinů, když se při pěstování plodin nepoužívají pesticidy. Nejnovější dostupná data z Norska prokázala opak. Kontaminace plísněmi a hladina mykotoxinů byla u obilovin z ekologického zemědělství významně nižší než u obilovin pocházejících ze zemědělství konvenčního.

Českou biopotravinou roku 2011 je ovčí sýr Arnika z Horského statku Abertamy

(Brno, 27.2.) Vítězem jubilejního desátého ročníku soutěže a tedy Českou biopotravinou roku 2011 byl vyhlášen ovčí biosýr Arnika z Horského statku Abertamy. Odborná porota vítěze vybrala mezi dalšími 57 nominovanými biopotravinami.

Kvalitní bioprodukty na českém trhu rychle přibývají, většinu z nich však v supermarketech nenajdete Kvalitní bioprodukty na českém trhu rychle přibývají, většinu z nich však v supermarketech nena

Šumperk (29. února 2012) - Vzhledem k neustálým negativním komentářům o vývoji produkce českých biopotravin, o nízké produktivitě českých ekofarmářů, o snaze vyrábět maximálně „bioseno“ apod., cítí PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nutnost zastat se sektoru ekologického zemědělství.

Konzumace tuzemských biopotravin = sázka na jistotu

Šumperk (28. února 2012) - Potraviny potřebujeme každodenně. Neobejdeme se bez nich a jejich konzumace má přímý vliv na naše zdraví. Poslední týdny však oprávněně otřásají důvěrou spotřebitelů.

Společná zemědělská politika a podpora ekologickému zemědělství – témata setkání v české expozici na mezinárodním veletrhu BioFach 2012

Norimberk (17. února 2012) - Ve středu začal v Norimberku tradiční veletrh zaměřený na produkty ekologického zemědělství a biopotraviny BioFach 2012. Hned v první den proběhla v české expozici úvodní party organizovaná PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců s pomocí a podporou Ministerstva zemědělství České republiky. Zatímco víkendový nápor návštěvníků teprve nastane, na českém stánku se již uskutečnily důležité schůzky a jednání.

Falešné pesticidy se do biopotravin nedostanou

Šumperk (26. ledna 2012)- Zaplavily falešné pesticidy i tuzemská pole? Tak tuto otázku si bezesporu kladou nejen zemědělci ale také konzumenti konvenčně vyprodukovaných potravin. Ti, kdo ale naopak mohou být zcela v klidu, jsou příznivci biopotravin. Ekologičtí zemědělci totiž chemické pesticidy nepoužívají.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců má svého člena v antibyrokratické komisi

Šumperk/ Karlovy Vary (4. ledna 2012) – Ekologičtí zemědělci mají počínaje letošním rokem svého zástupce v Antibyrokratické komisi Ministerstva zemědělství ČR. Od ledna 2012 v boji s byrokratickou zátěží hájí jejich zájmy předseda PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Ing. Zdeněk Perlinger.

Tuzemské bioproduky označí v budoucnu „Česká biozebra“ – jasný signál nefalšované domácí kvality biovýrobků

Šumperk (7. prosince 2011) – Šokující zprávy o prodeji falešných biopotravin přicházející z Itálie jen dále legitimují snahu PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců vedoucí k zavedení značení výhradně tuzemských biopotravin. Ty podléhají přísným a nezávislým kontrolám českými kontrolními subjekty. Spotřebitel tak dostane jasný signál o domácím původu bioproduktu a s ním tak garantovanou jistotu, že biopotravina byla vyprodukována dle zásad a platných norem ekologického zemědělství.

Tuzemských mléčných bioproduktů je na trhu dostatek. Ekonomika podniků s produkcí kravského biomléka do budoucna však zůstává velkou neznámou

Šumperk (25. listopadu 2011) – Téměř tříletý projekt BIOMLÉKO, financovaný z rozpočtu Ministerstva zemědělství ČR, se blíží do konce. Díky němu se v České republice zvýšila jak produkce biomléka, přibylo zpracoven, rozšířil se sortiment mléčných biovýrobků, tak přibylo odborníků specializovaných na produkci a zpracování biomléka.

Vývoj v sektoru biomléka z hlediska poptávky a nabídky se výrazně liší, vize jsou zatím bohužel nejasné

Šumperk (23. listopadu 2011) – Producentů biomléka v posledních třech letech výrazně přibylo. Spotřebitelé jeví velký zájem o biomléko kozí a ovčí. Naopak ztráta poptávky některých zpracovatelů o mnohem vyšší produkci kravského biomléka přivedla řadu ekologických zemědělců do velkých potíží. Po utlumení výroby v biokvalitě v mlékárně ve Velkém Meziříčí se dá předpokládat, že produkce kravského biomléka se nakonec k domácím spotřebitelům ve finální podobě mléčného biovýrobku vůbec nedostane. Podpora Ministerstva zemědělství ČR, která účinně napomohla prostřednictvím projektu Biomléko navýšit tuzemskou produkci této komodity, tak vyznívá bohužel poněkud rozpačitě.

Natural Centrum v Jihlavě je nejlepší bioprodejnou roku 2011

Nelepší prodejnou PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců pro rok 2011 se stalo Natural Centrum Jihlava. Vítěznou bioprodejnu vybrali členové poroty složené ze zástupců maloobchodu, médií, spotřebitelů a jednoho zástupce svazu PRO-BIO. Ocenění má provozovatele především motivovat k dalšímu růstu.

K zájmům skutečných ekologických zemědělců nepatří podpora nepoctivců

Šumperk (1. listopadu 2011) - Provozování ekologického zemědělství (EZ)není žádným zlatým dolem, je to často dřina mnohem větší, než konvenční způsob hospodaření, liší se to samozřejmě případ od případu. V ekologickém zemědělství jde ale (na rozdíl od některých způsobů zemědělského hospodaření) také o to vyvíjet činnost, která má pozitivní dopad na životní prostředí. K zájmům skutečných ekologických zemědělců nepatří podpora nepoctivců, kteří by kazili čest poctivým sedlákům a odčerpávali finance prostřednictvím zneužitých dotací, jak naznačují někteří kritici. Není však možné paušalizovat a generalizovat či účelově používat jen část informací. Silná slova některých funkcionářů agrárníků o zlatokopectví, dotacích a nedodržování pravidel v souvislosti s ekologickým zemědělstvím, nastolují prostor jen spekulacím či pobouření, ale rozhodně ne ke konstruktivním činům. Tak se jeví i kritika novely zákona o ekologickém zemědělství ze strany Agrární komory ČR.

Návrh reformy společné zemědělské politiky jako šance na ozelenění a změnu, ale také prostor pro lobbing

Šumperk / Praha (12. října 2011) – Dnes byl v České republice, paralelně s ostatními členskými státy Evropské unie, představen legislativní návrh reformy společné zemědělské politiky (SZP) po roce 2013. Návrh Evropské komise, prostřednictvím „telemostu“ přímo z Bruselu, na tiskové konferenci uvedl eurokomisař pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloş. Na jeho vystoupení navazovala prezentace zástupců DG Agri ve složení Jean-Jacques Jaffrelot, Lukáš Víšek, Pavel Povolný přímo na zastoupení Evropské komise v Praze.

Podvádět se nevyplatí, kontrole v ekologickém zemědělství nic neunikne

Šumperk (29. září 2011) – Tuzemské biopotraviny jsou kvalitní. Dobré jméno potravin s označením bio jim ale občas zhoršují dovezené produkty. Odhalily to preventivní kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců ve spolupráci se svými členy a dozorovými orgány proto usiluje o to, aby český trh v co největší míře zaplnily tuzemské biopotraviny.

Novela zákona o ekologickém zemědělství má přispět ke zlepšení současného stavu

Šumperk - PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vítá fakt, že současná evropská legislativa má konečně svůj odraz v národní legislativě v podobě novely zákona o ekologickém zemědělství. Vnímá ji jako vyvrcholení téměř dvouleté snahy, kterou projednávání provázelo.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.