Tuzemské bioproduky označí v budoucnu „Česká biozebra“ – jasný signál nefalšované domácí kvality biovýrobků | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Tuzemské bioproduky označí v budoucnu „Česká biozebra“ – jasný signál nefalšované domácí kvality biovýrobků


Šumperk (7. prosince 2011) – Šokující zprávy o prodeji falešných biopotravin přicházející z Itálie jen dále legitimují snahu PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců vedoucí k zavedení značení výhradně tuzemských biopotravin. Ty podléhají přísným a nezávislým kontrolám českými kontrolními subjekty. Spotřebitel tak dostane jasný signál o domácím původu bioproduktu a s ním tak garantovanou jistotu, že biopotravina byla vyprodukována dle zásad a platných norem ekologického zemědělství.

„Samozřejmě chceme, aby logo ‚Česká biozebra‘ značila pouze a jenom české biopotraviny,“ potvrdila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Zástupci PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců o zavedení značky již jednali i s ministrem zemědělství Ing. Petrem Bendlem.
„Na základě prvních jednání se zdá, že ministr zemědělství je k zavedení tohoto kroku také nakloněn, což velmi vítáme,“ sdělila Kateřina Nesrstová. Od roku 2014 budou pravděpodobně „Českou biozebrou“ označené české bioprodukty, a tak bude možné garantovat původ z tuzemské provenience.
Každý ekologický zemědělec či producent biopotravin v České republice podléhá minimálně jednou ročně kontrole jedné ze tří dozorových organizací. Ty jsou pověřeny k provádění kontroly v ekologickém zemědělství Ministerstvem zemědělství ČR a splňují přísná pravidla, jejichž dodržení je nutné jak k získání, tak následně i udržení akreditace. V případě pochybení při kontrole těmto dozorovým organizacím hrozí velmi vysoká pokuta.

Poznámky:
• Další informace poskytne Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců (tel.: 583 216 609, pro-bio@pro-bio.cz). PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců má v současné době 656 členů. Sdružuje 588 farmářů, 67 bioprodejen a 241 členů PRO-BIO Ligy, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu sídlí v Šumperku.
• Dozorové organizace v ekologickém zemědělství:
• KEZ o.p.s. - první česká akreditovaná kontrolní a certifikační organizace, která zajišťuje odbornou nezávislou kontrolu a certifikaci v systému ekologického zemědělství. Organizace byla založena v roce 1999 Svazem producentů a zpracovatelů biopotravina PRO-BIO, Nadačním fondem pro ekologické zemědělství FOA a Spolkem poradců ekologického zemědělství EPOS jako obecně prospěšná společnost, jejímž posláním je garance ekologického původu na všech stupních "výroby BIO". (kontakty: ředitel,ing. Milan Berka, telefon: 469 625 026 kl. 37, e-mail: milan.berka@kez.cz, www.kez.cz)
• Biokont - inspekce a certifikace BIO (kontakty: Měřičkova 34, 621 00 BRNO, mobil: 606 605 728, 731 471 708, Kancelář: Brno, Kotlářská 53, info@biokont.cz, telefon/fax 541 212 308, www.biokont.cz)
• ABCERT AG - společnost ABCERT vznikla v roce 2002 splynutím kontrolních organizací Alicon a BioZert. Obě tyto společnosti od roku 1992 vyvíjely aktivní a úspěšnou činnost v oblasti bio-kontroly. (kontakty: Komenského 1321/1, 586 01 Jihlava - tel. 567 217 558, fax: +420 567 217 558, e-mail: info@abcert.cz, www.abcert.cz)

Kontakt:

Sylva Horáková
PR
pro.bio.pr@email.cz
www.pro-bio.cz
722007795


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 7. 12. 2011 12:06
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců je celostátní sdružení ekozemědělců, zpracovatelů a prodejců biopotravin. Sdružuje také poradce, školy, spotřebitele a přátele ekologického zemědělství.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.