Podvádět se nevyplatí, kontrole v ekologickém zemědělství nic neunikne | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Podvádět se nevyplatí, kontrole v ekologickém zemědělství nic neunikne


Šumperk (29. září 2011) – Tuzemské biopotraviny jsou kvalitní. Dobré jméno potravin s označením bio jim ale občas zhoršují dovezené produkty. Odhalily to preventivní kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců ve spolupráci se svými členy a dozorovými orgány proto usiluje o to, aby český trh v co největší míře zaplnily tuzemské biopotraviny.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku Státní zemědělská a potravinářská inspekce učinila preventivní monitoring biopotravin. Následně provedené laboratorních zkoušky u některých bioproduktů odhalily nepovolené látky. Až na jediný případ se nejednalo o domácí produkty. Přístup orgánů státní správy i dozorové organizace potvrdil, že kontrolní systém je velmi účinný. Bez povšimnutí jím pochybení neprojdou.
K odhalení nedovolených látek v daných produktech přispělo, mimo jiné, také používání mnohem citlivějších přístrojů. Dnes je možné detekovat stále menší koncentrace, které by dříve přístroje u většiny vzorků neodhalily. „Pokud by se jednalo o konvenční potraviny, tak by takové koncentrace nebyly problém. Rozhodně se nejednalo o koncentrace, které by jakkoliv ohrožovaly zdraví spotřebitele. Ovšem v ekologii se to nesmí stávat. Právě proto je vše tak důkladně, ve spolupráci s dotčenými subjekty, prošetřováno," uvedla manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Nesrstová.
U většiny negativně hodnocených vzorků se jednalo o skladové insekticidy či fungicidy, jejichž koncentrace byla tak malá, že byla právě na hranici stanovitelnosti. Odborníci připouští, že ke kontaminaci mohlo dojít např. i při skladování u zpracovatele. To však už producent neovlivní. Ve většině případů se ale jednalo o podlimitní hodnoty.
Kontrolní organizace, v ČR v současné době fungují tři: KEZ (Kontrola ekologického zemědělství), ABCERT a BIOKONT, dále prověřují jednotlivé případy. Provádí šetření u samotných producentů, zda nedošlo náhodou k pochybení např. při skladování či balení biopotravin v jejich provozovnách. „Je nutné dohledat konkrétní původ nepovolených látek a důvod jejich použití, což by bylo mnohem jednodušší, pokud by se jednalo o české biopotraviny. Nicméně samozřejmě spolupracujeme s příslušnými kontrolními organizacemi a orgány v zahraničí i na případech biopotravin dovezených do České republiky," komentuje Ing. Milan Berka, ředitel KEZ a dodává, „v současné době provádíme kontrolu na místě u pěti našich klientů, kteří měli detekovány nepovolené látky ve svých produktech. Výsledky budou známy do konce října. Zavádíme navíc preventivně nové vlastní interní postupy a kontroly, činnost tak neustále zkvalitňujeme.“
Výsledky a následné kontroly sleduje rovněž PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců na základě podmětů od svých členů. „Hlavní je vždy transparentnost - a to jak v systému, tak vůči spotřebiteli. To, že se na takové případy přijde, je vždy dobře. Svědčí to o dobré a funkční spolupráci mezi orgány státní správy, ministerstvem a hlavně dozorovými organizacemi,“ uzavřela Kateřina Nesrstová.Poznámky:
• Další informace poskytne Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců (tel.: 583 216 609, pro-bio@pro-bio.cz). PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců má v současné době 656 členů. Sdružuje 588 farmářů, 68 bioprodejen a 241 členů PRO-BIO Ligy, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu sídlí v Šumperku.
• KEZ o.p.s. je první česká akreditovaná kontrolní a certifikační organizace, která zajišťuje odbornou nezávislou kontrolu a certifikaci v systému ekologického zemědělství. Organizace byla založena v roce 1999 Svazem producentů a zpracovatelů biopotravina PRO-BIO, Nadačním fondem pro ekologické zemědělství FOA a Spolkem poradců ekologického zemědělství EPOS jako obecně prospěšná společnost, jejímž posláním je garance ekologického původu na všech stupních "výroby BIO". (Kontakt: ředitel Ing. Milan Berka, telefon: 469 625 026 kl. 37,e-mail: milan.berka@kez.cz)
• Společnost ABCERT vznikla v roce 2002 splynutím kontrolních organizací Alicon a BioZert. Obě tyto společnosti od roku 1992 vyvíjely aktivní a úspěšnou činnost v oblasti bio-kontroly. (Kontakt: ABCERT AG, Komenského 1, 586 01 Jihlava, tel.: 567 217 665, 567 217 666, mob.: 724 227 475, 602 654 656, e-mail: info@abcert.cz)
• Společnost Biokont byla založena v roce 2005, je pověřená Ministerstvem zemědělství ČR kontrolní a certifikační činností v ekologickém zemědělství (dále EZ) v České republice, registrovaná v Official Journal of the European Union v Bruselu, s přístupem do centrálních evidencí ČR. Hlavní činností je kontrola ekologického zemědělství, inspekce a certifikace BIO na celém území České republiky. Inspektoři Biokontu denně prověřují výrobu a obchod s biopotravinami i s bioprodukty. (Kontakt: ředitel Ing. Roman Rozsypal, CSc., mobil 731 471 708; rozsypal@biokont.cz , vedoucí inspekčního orgánu: MVDr. Pavel Pohanka, mobil 777 589 487; pohanka@biokont.cz)
Kontakt:

Sylva Horáková
PR
pro.bio.pr@email.cz
www.pro-bio.cz
722007795


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 29. 9. 2011 14:27
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců je celostátní sdružení ekozemědělců, zpracovatelů a prodejců biopotravin. Sdružuje také poradce, školy, spotřebitele a přátele ekologického zemědělství.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.