Zoufalý Čech pět let bojuje o návrat syna. Slovenský soud legalizoval jeho únos | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zoufalý Čech pět let bojuje o návrat syna. Slovenský soud legalizoval jeho únos


Brusel/Kolín – Bezmála pět let bojuje čtyřicetiletý Otakar Zatřepálek z Kolína za to, aby mohl vidět svého osmiletého syna. Toho jeho matka unesla na Slovensko, nerespektuje verdikt českého soudu a odmítá komunikovat se svým bývalým partnerem. Do případu, který demonstruje selhání nejen slovenské, ale i české justice se vložil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Na jeho popud se únosem začala zabývat kancelář prezidenta Slovenské republiky a také ministerstva spravedlnosti Slovenské i České republiky.

Na konci roku 2010 unesla matka, Jana P., dítě ke svým rodičům na Slovensko. Půl roku na to bratislavský soud nařídil návrat dítěte zpět do České republiky, kde má stále trvalý pobyt. Matka dítěte ale rozsudek nerespektovala a celou dobu brání ve styku otce a syna i přes výzvu soudu a hrozbu pokuty.
„Slovenský soud označil chování matky, která 3,5 roku bránila v kontaktu otce se synem, jen jako její dočasné selhání. A proto se pak rozhodl svěřit jí dítě do péče,“ popsal absurditu sporu Zdechovský. Ten upozornil, že jednání matky a slovenských soudů je jasným porušením Haagské úmluvy.
„Podle této úmluvy je přemístění dítěte, s nímž nesouhlasí oba rodiče, mezinárodním únosem. Proto je neuvěřitelné, že slovenské soudy pozastavily již čtvrtý návrh otce na výkon rozhodnutí naposledy s odůvodněním, že matku nelze k navrácení dítěte do vlasti nutit. Tím se snaží únos dítěte legalizovat,“ upozornil europoslanec, který se boji za práva dětí dlouhodobě věnuje.

Selhal český i slovenský stát
V případu podle Zdechovského ale fatálně selhala i česká strana, která stejně jako Slovensko, nevykazuje žádnou efektivní činnost ve vymáhání soudních nařízení. „Soudy tím, že nenařídily žádný postih pro matku, která úmyslně zdržuje trestní řízení, svým nekonáním mlčky tolerují její trestný čin,“ podotkl lidovecký europoslanec. Podobné případy v ČR přitom podle něj nejsou ojedinělé.
„Pro muže, kteří mají smíšená manželství, je tento případ mementem, protože jde vlastně o návod, jak snadno mohou v případě rozchodu přijít o dítě,“ doplnil Zdechovský s tím, že podle statistik se podobné případy dějí z 90 procent otcům.

Ani po čtyřech letech nenastal posun
Přestože vloni v srpnu, bylo u Okresního soudu v Kolíně zahájeno řízení o svěření dítěte do péče otce, ani to zatím efekt nepřineslo. „Otec má upravený styk se synem, který je však pro něj vzhledem k cestám na Slovensko finančně likvidační. Navíc matka žádný z rozsudků upravující péči od začátku nerespektuje a navíc už celý rok brání i v soudem nařízeném hovoru pomocí skypové komunikace. Je ohromná škoda pro dítě, že nejen soudy, ale i úřady nejednají v zájmu dítěte,“ uzavřel Zdechovský. Otec syna za 1600 dní od jeho únosu, viděl pouze na 4,5 hodiny.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 19. 5. 2015 8:45
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.