Zdechovský: Přenesme klimatické výdaje EU z papíru do praxe | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zdechovský: Přenesme klimatické výdaje EU z papíru do praxe


Brusel - Evropská komise se zavázala v nadcházejícím finančním období využít 30 % veškerých výdajů EU na ochranu klimatu, a to v rámci všech svých politik. Podle zhodnocení Evropského účetního dvora ale už v současné době není Komise schopna dosáhnout ani dosavadního podílu 20 %.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), mluvčí poslanců Evropské lidové strany pro kontrolu rozpočtu, říká: „Ochrana klimatu je hlavní priorita EU. Ukazuje se ale, že stanovených cílů Komise dosahuje pouze na papíře, na kterém vykazuje zelené výdaje i v oblastech, které s ochranou klimatu nijak nesouvisejí. Po Komisi proto budeme požadovat výrazné zlepšení hodnocení, kolik peněz EU šlo na projekty skutečně přispívající ke zlepšení klimatu.“

Evropský parlament má na starost kontrolu hospodaření s unijním rozpočtem. Jeho úkolem je dohlížet tedy i na to, zda jsou deklarované výdajové závazky, včetně těch klimatických, uplatňovány v praxi. Není to však poprvé, co se ukazuje, že záměry politik EU se míjí s účinkem.

„Pokud mají být klimatické snahy EU brány vážně, nemůže si dovolit další skandál kolem podmínky tzv. ozeleňování zemědělství, která v praxi znamenala pozitivní změnu ve způsobu obhospodařování půdy na pouhých 5 % zemědělské půdy. Je třeba stanovit realistický podíl výdajů, který je EU schopna na ochranu klimatu a životního prostředí vynaložit,“ varuje Zdechovský.


Hana Raissi, Jitka Fialová


Více informací:

1) Tisková zpráva EÚD: Opatření EU v oblasti klimatu: auditoři upozorňují na riziko nadhodnocení výdajů na oblast klimatu, nebude-li metodika sledování těchto výdajů spolehlivější:
https://www.eca.europa.eu/cs/Pages/NewsItem.aspx?nid=13927

2) https://zdechovsky.eu/aktuality/dotacni-programy-na-zelena-opatreni-nejsou-efektivni

3) Video z vystoupení Tomáše Zdechovského v kontrolním výboru:
Tomáš Zdechovský - Jsem pro ambiciózní ekologické návrhy v rámci zásad logiky, fyziky, pragmatičnosti: https://youtu.be/m4RgZaRqD0I
Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 10. 2020 19:18
Kategorie: Životní prostředí
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.