Zájem Čechů o Formuli 1 - jaro 2011 | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zájem Čechů o Formuli 1 - jaro 2011


Formule 1 zůstává klíčovým magnetem zájmu české veřejnosti. Zájemci o Formuli 1 (47% dospělé populace) chtějí závody skutečně sledovat a prožívat (3/4), drtivé většině nestačí pouze sledovat výsledky v médiích (1/4). Češi fandí obvykle několika jezdcům, často i z konkurenčních stájí. Ikonou a hlavním motivátorem zájmu o F1 zůstává Ferrari a Fernando Alonso. Loňský šampion Red Bull a především mistr světa Sebatian Vettel získávají na podpoře skokem, Česká republika pomalu modrá.

Východiska a hlavní cíle. TNS AISA sleduje zájem české veřejnosti o závody Formule 1 od jara 2007. V úvodu sezony a v jejím průběhu měříme, zda a kterým pilotům a stájím česká veřejnost fandí.

Formule 1 zůstává klíčovým magnetem zájmu české veřejnosti. Zájemci o Formuli 1 (47% dospělé populace) chtějí závody skutečně sledovat a prožívat (3/4), drtivé většině nestačí pouze sledovat výsledky v médiích (1/4). Češi fandí obvykle několika jezdcům, často i z konkurenčních stájí. Ikonou a hlavním motivátorem zájmu o F1 zůstává Ferrari a Fernando Alonso. Loňský šampion Red Bull a především mistr světa Sebatian Vettel získávají na podpoře skokem, Česká republika pomalu modrá.

Výsledky – zájem o F1

Jako fanoušci neočekáváme žádný velký převrat. Oproti podzimu loňskému roku se zájem Čechů o závody Formule 1 dokonce mírně snížil (o 3%). Obrovský zájem o Formuli 1 z počátku sezony 2010 se neopakuje. Michael Schumacher jako hlavní motivátor skokového nárůstu zájmu fanoušků nedokázal v loňské sezóně navázat na předešlé úspěchy. Tradiční lídr z minulých let – Ferrari – a jeho jezdci se nepohybují na špici v bodování (přesto je stáj Ferrari stále nejpopulárnější).

Aktuálně deklaruje zájem o závody Formule 1 zhruba polovina (47%) dospělé české populace. 9% říká, že v televizi sleduje všechny velké ceny, 28% sleduje některé televizní přenosy a zbývající (11%) sledují jen výsledky v médiích. Míra zájmu o živé přenosy a výsledky závodů Formule 1 v médiích je podobná jako na podzim 2010.

Výsledky – preference pilotů

Fernando Alonso získává na počátku sezóny 2011 své fanoušky zpět a potvrzuje pozici nejvíce oblíbeného pilota Formule 1 v ČR (preference 46%, +6pb vs. podzim 2011).

Na druhé příčce popularity mírně ztratil Lewis Hamilton (32%, -4pb) ze stáje McLaren. Na třetí příčku popularity skočil loňský šampion Sebastian Vettel ze stáje Red Bull (30%, +19pb).

Preference jezdců F1 - květen 2011:
- 1. Fernando Alonso, 46%, +6pb - udržel „vedení“, získal zpět preference
- 2. Lewis Hamilton, 32%, -4pb - potvrdil svoji pozici, i když mírně ztratil
- 3. Sebastian Vettel, 30%, +19pb - loňský šampion výrazně posiluje!!!
- 4. Jenson Button, 26%, +9pb - posílil
- 5. Michael Schumacher, 26%, +4pb - posílil
- 6. Mark Webber, 22%, +9pb - posílil
- 7. Felipe Massa, 18%, -6pb - ztratil
- 8. Rubens Barrichello, 16%, -2pb - mírně ztratil

VZTAHY V PREFERENCÍCH JEZDCŮ

Fernando Alonso je pro české fanoušky klíčovou postavou a důvodem zájmu o Formuli 1. Je samozřejmě také klíčovým důvodem vysoké podpory ikonické stáje Ferrari. V „pavučině“ preferencí se nově výrazně prosazuje Sebastian Vettel, je to nový tahoun zájmu o F1.

Značná část českých fanoušků F1 podporuje jezdce konkurenčních stájí – jinými slovy, podporují svého oblíbeného jezdce napříč stájemi, které jej angažují.

Výsledky – preference stájí

Podpora stájí Ferrari (53%) a McLaren (46%) je v posledních dvou letech stabilně vysoká (preference přinesly v sezóně 2010 příchody Alonsa a Buttona). Ferrari je populární především díky Alonsovi, McLaren díky oběma svým pilotům - Hamiltonovi i Buttonovi.

Velký nárůst preferencí a třetí místo mezi stájemi získal Red Bull (37%), který posílil o 18pb. Naopak, velký pokles preferencí zaznamenal Renault s neplánovanou nepřítomností Roberta Kubici (Renault ztratil 15pb!).

Třetí místo neudržel Mercedes , nahradil ho loňský šampion Red Bull, který svoje loňské úspěchy triumfálně opakuje – Sebastian Vettel vítězí a se 118 body kraluje průběžnému pořadí jezdců.

Tabulka preference stájí, květen 2011:
- 1. Ferrari, 53%, +1pb - ikonická značka + Alonso (i když se zatím neprosazuje)
- 2. McLaren, 46%, +3pb - Ham pokračuje ve vynikajících výsledcích, But s vyšší podporou
- 3. Red Bull, 37%, +18pb - šampion Vettel pokračuje ve vítězné sérii, Weber s vyšší podporou
- 4. Mercedes, 28%, +4pb - fenomém Schumacher
- 5. Williams, 16%, -3pb - stále oblíbený Barrichello
- 6. Renault, 4%, -15pb - stáj přišla o Kubicu= velký pokles preferencí


Informace o výzkumu:

Projekt realizujeme přes sadu standardizovaných otázek zařazených ve více-tematickém šetření AISA Express, které probíhá každý druhý týden. Cílová skupina projektu je obecná dospělá populace 18-60 let. Zhruba polovina se o závody Formule 1 obvykle zajímá. Tito lidé, pak odpovídají na otázku preference jezdců (týmů), s možností více odpovědí.

Kvótní výběr respondentů je podle pohlaví, věkových skupin, vzdělání, regionů a velikosti sídla. Realizace rozhovorů přes řízený panel domácností MyMAP je formou CAWI (Computer Assisted Web-based Interviews).

Aktuální terénní sběr dat probíhal ve dnech 13. – 5. května 2010, dotazovali jsme N=510 respondentů. Výběrová chyba pro N=500 je při rozložení odpovědí 50%-50% zhruba 4,5%, a to na hladině spolehlivosti 95%.

Zprávu v PPT najdete na webu TNS AISA.Kontakt:

Daniel Procházka
Client Partner
daniel.prochazka@tns-global.com
602.365.802


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 26. 5. 2011 12:30
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: TNS AISA (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Výzkum trhu.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.