Vlci na Broumovsku napadají stále více domácích zvířat | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vlci na Broumovsku napadají stále více domácích zvířat


Broumovsko - Útoky vlků na domácí zvířata na Broumovsku stále pokračují a stupňuje se jejich intenzita. Chovatelé a farmáři počítají škody už v řádech stovek tisíc korun. Ze situace jsou zoufalí, nijak výrazně totiž nepomáhá ani pořízení lepších plotů a používání elektrických ohradníků. Na setkání s chovateli i myslivci dorazil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který vývoj situace v regionu dlouhodobě sleduje.

Lidovecký politik chce najít řešení, které by vyhovovalo všem zúčastněným stranám, tedy jak chovatelům a myslivcům, tak i ochranářům zvířat. „V posledních měsících jsme svědky stupňujících se útoků vlků na domácí zvířata. Musíme na to pružně reagovat. Jasně vidíme, že dosavadní mechanismy na ochranu domácích zvířat před vlkem nefungují,“ komentuje Zdechovský s tím, že je pastevectví v tomto regionu silně ohroženo.

Napětí se mezi chovateli, myslivci a ochránci zvířat stupňuje. Obrousit hrany mezi nimi by měla nově zřízená komise, kterou zřídil Královéhradecký kraj. V jejím čele zasedne poslanec KDU-ČSL a druhý náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Pavel Bělobrádek. Cílem komise je vést konstruktivní debatu nad dalším postupem a zabránit škodám v souladu s právní ochranou, kterou vlci v České republice mají.

„Situace není jednoduchá. Věřím ale, že pokud budou všechny zúčastněné strany konstruktivní, tak se komplexní řešení podaří najít,“ uvádí po jednání Zdechovský, který situaci řeší i s ministerstvem životního prostředí, akademiky a v rámci specializované skupiny europarlamentu pro lov a biodiverzitu.

V minulém roce po útocích vlků zahynulo 183 kusů hospodářských zvířat, z nichž bylo 148 kusů ovcí. Kraj vyplatil poškozeným za škody způsobené vlky kolem 1,6 milionu korun. Reálné škody jsou však nevyčíslitelné, protože se často jednalo o chovné kusy zvířat či domácí mazlíčky, což chovatelům způsobilo i psychickou újmu.

Více informací:
1) http://www.akcr.cz/tx/txt/upozorneni-na-webove-stranky-vlk-travu-nezere-chranime-a-pecujeme-o-krajinu-ktera-je-nasim-domovem?hlasuj=265







Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 31. 3. 2021 17:41
Kategorie: Politika
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.