Ve sporu o Turów musí jednat polská vláda | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Ve sporu o Turów musí jednat polská vláda


Dopady prodloužení těžby v dolu Turów na české příhraniční regiony projednají poslanci v Petičním výboru Evropského parlamentu dnes od 13:45. Vyslechnou si postoj Poláků, kteří ve své vlastní petici požadují zachování dolu jako zdroje pracovních míst.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který inicioval dopis předsedovi Evropského parlamentu, aby se postavil za práva obyvatel Liberecka na pitnou vodu a čisté životní prostředí, uvádí: „Zdraví desítek tisíc lidí je v sázce. Licenci dolu Turów není možné prodlužovat do nekonečna s argumentem zachování pracovních míst. Polsko má nyní unikátní příležitost využít unijní peníze na ozelenění ekonomiky, kterých bude největším příjemcem, pro zajištění nových pracovních míst zaměstnancům v uhelných dolech.“

Autoři polské petice argumentují jednostranností českých námitek, které údajně neberou v potaz další aktivní uhelné doly v regionu.

„Namísto uznání skutečnosti, že těžba v dolu Turów má dramatické dopady na stav pitné vody, předkladatelé polské petice ukazují prstem na české a německé doly v okolí. Ty však nejsou provozovány nelegálně, v rozporu s mezinárodním právem,“ argumentuje Tomáš Zdechovský.

„Míč je nyní na polské straně. Polská vláda musí konat v souladu s právem a chopit se příležitosti vytvářet nová pracovní místa, který jí dává Fond pro spravedlivou transformaci. Podle dosavadních vyjádření polské vlády to však spíše vypadá, že tím, kdo bude mít poslední slovo v tomto sporu, bude Soudní dvůr EU,“ uzavírá Zdechovský.


Hana Raissi


https://www.eppgroup.eu/cs/nase-cinnost/s-clenskymi-staty/ceska-republika/zpravy/zdechovsky-ve-sporu-o-turow-musi-jednat-polska-vlada

Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 2. 12. 2020 14:25
Kategorie: Životní prostředí
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.