V Norsku zrušili soud v případu Michalákových. Soud prý nesehnal tlumočníky | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V Norsku zrušili soud v případu Michalákových. Soud prý nesehnal tlumočníky


Soud v případě Michalákových byl odložen. Rodině a právním zástupcům to oznámili jen několik dní před plánovaným začátkem jednání, na které měla přiletět i širší rodina z Česka. Soudu se prý nepodařilo sehnat tlumočníky. Jednání mělo proběhnout ve dnech 23. - 26. února. Náhradní termín rodině nikdo nesdělil, advokátce Evy Michalákové to bylo oznámeno pouze telefonicky, náklady na zakoupené letenky soud paní Michalákové ani rodině pravděpodobně nepřizná.

„Toto není exces, ale skutečná tvář norské justice. Soudce, který má soudu předsedat, začal shánět tlumočníky až tento týden, ačkoli termín jednání nařídil už v prosinci. Navíc jde jen o justičního čekatele, což je další doklad toho, jak malý význam Norové tomuto soudu přikládají. Bohužel, umožňuje jim to i slabošský přístup české vlády," komentuje aktuální zprávu z Norska český právní zástupce Evy Michalákové a jejích dětí v České republice Pavel Hasenkopf.

„Je to bezohledný krok, který dál drží rodinu v šachu a vzdaluje ji od dětí. A projev zvůle, s níž norské rodinné soudy rozhodují o životech lidí. I nadále budu usilovat o to, aby český stát vystoupil na obranu svých občanů razantněji než doposud. Dosavadní kroky české vlády Michalákovým zatím nijak nepomohly,“ doplnila poslankyně Jitka Chalánková, která se spolu s dalšími členy Petičního výboru chystala rodinu v Norsku podpořit.

Do Norska měl odletět také evropský poslanec Tomáš Zdechovský, který chtěl monitorovat jednání přímo v soudní síni. „Zpráva o zrušení soudu mě zaskočila. Bohužel dokresluje nelidské způsoby, jakými Norsko zachází s rodinami. Cílem není rodiny slučovat, ale naopak je zachovat rozdělené. Za minimální snahu vracet děti do vlastních rodin kritizoval Norsko už i Výbor pro práva dítěte OSN.“ Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových již dříve informoval, že jednání norského okresního soudu proběhne na přelomu února a března. Přesné datum ani místo jednání výbor nezveřejnil s ohledem na to, že jednání se týká nezletilých a je tedy neveřejné. Termín jednání zveřejnilo Ministerstvo zahraničních věcí v souvislosti se zprávou, že k norskému soudu zašle vlastní intervenci.

Právní zástupci Michalákových v České republice se nyní budou opětovně snažit navázat komunikaci s Ministerstvem zahraničních věcí a koordinovat vzájemné kroky. Znění intervence České republiky, které údajně bylo zasláno k norskému soudu, není rodině ani jejím právníkům i přes opakované urgence na MZV a u předsedy vlády Sobotky stále známo.

Soud měl rozhodnout o odvolání paní Evy Michalákové proti rozhodnutí krajské komise Barnevernu pro kraje Buskerud a Vestfold; ta v září zamítla žádost paní Michalákové o vrácení jejích dětí zpět do její péče, nadto ji zbavila rodičovských práv a dala souhlas k adopci mladšího syna stávajícím pěstounům. Mladšího syna viděla matka naposledy v srpnu loňského roku, o starším synovi rodina nic neví již dva roky. Na opakovanou žádost prarodičů o setkání s dětmi v týdnu po jednání soudu doposud norské úřady neodpověděly.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 20. 2. 2016 16:29
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.