V Brtnici si vyzkoušeli jak na přírodní zahradu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V Brtnici si vyzkoušeli jak na přírodní zahradu


Na dvě desítky účastníků přišlo strávit krásné úterní odpoledne na jednu brtnickou zahradu. Chaloupky o.p.s. zde totiž pořádaly seminář Jak na zahradu ve spolupráci s přírodou. Vařil se čaj, vyráběly pomazánky, mulčovalo se, nebo se například tvořil zaplétaný vrbový plot.

Na úvod byli účastníci seznámeni s principy přírodních zahrad. Ty nejdůležitější představila Iveta Machátová, organizátorka semináře: „Rozhodně se nesmí používat chemické prostředky na hubení plevele a škůdců, lehce rozpustná minerální hnojiva a rašelina k úpravě půdy. Kromě těchto základních pravidel potom existuje řada dalších doporučení, která usnadňují údržbu, minimalizují péči a umožňují zapojení přírodních principů. Odměnou vám bude krásná zahrada plná života.“ Následovala prohlídka zahrady, oficiálně certifikované coby Přírodní zahrada, což znamená, že splňuje všechna povinná kritéria. Při té příležitosti si účastníci nasbírali jedlé plané rostliny a bylinky, ze kterých si poté připravili pomazánky nebo uvařili čaj. Vlasta Hábová, poradce pro přírodní zahrady, vysvětlila a prakticky ukázala základy mulčování pomocí kartonu a slámy. „Mulčování slouží k potlačení plevelů kolem výsadeb. Zároveň chrání půdu před vysycháním a erozí, a pokud zvolíme správný materiál, tak navíc může do půdy doplňovat živiny. Využívat se mohou organické materiály, jako jsou například listí, sláma, zelené části rostlin a podobně. Některým rostlinám vyhovují spíše chudé, anorganické materiály, jako je štěrk. Využití netkané textilie z PVC se snažíme omezovat pomocí alternativních postupů, jako například využitím kartonového papíru,“ upřesňuje Hábová. A na závěr si účastníci sami vytvořili vrbový taburet. „Vrbový taburet je vlastně vysoký záhon opletený vrbou. V zahradách plní funkci pěkné dekorace, ale zároveň může sloužit také jako posezení,“ vysvětluje Dana Křivánková, poradce přírodních zahrad pro Jihomoravský kraj a s úsměvem dodává: „Pokud je ovšem správně upletený.“
Seminář se uskutečnil v rámci česko-rakouského projektu Přírodní zahrady bez hranic podpořeného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Kontakt:

Pavel Ratkovský
PR manager
pavel.ratkovsky@chaloupky.cz
www.chaloupky.cz
731 440 923


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 5. 2011 12:19
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Chaloupky o.p.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Cílem chaloupeckého úsilí je zprostředkovat porozumění přírodě, posílit ohleduplnost a odpovědnost člověka k přírodě, životnímu prostředí, vůči sobě i druhým.
Chaloupky naplňují své poslání prostřednictvím terénních programů pro děti a mládež, publikační činností a školícími a vzdělávacími aktivitami pro ty, kteří mohou toto poselství předávat dále: učitelé, rodiče, členové neziskových organizací ...
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.