Unie zrychlí výměnu informací o záznamech teroristů | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Unie zrychlí výměnu informací o záznamech teroristů


Unie zrychlí výměnu informací o záznamech teroristů Brusel/Praha – Evropská unie v příštích letech zlepší spolupráci policejních složek. Do Evropského parlamentu doputovala zpráva, která při schválení pomůže při výměně informací o osobách, které mají záznam v trestním rejstříku. Ta nabývá v souvislosti s nedávnými teroristickými útoky v Paříži i Bruselu a aktuálním nebezpečím v dalších členských státech na větší důležitosti než kdykoli předtím.

„Již od loňských útoků v Paříži na redakci Charlie Hebdo jsme požadovali, aby se výměna informací mezi policisty a členskými státy zrychlila. Tehdy nám bylo komisí argumentováno složitostí a rozdíly v trestním právu jednotlivých členských států,“ popisuje proces českých europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem výboru pro vnitřní bezpečnost a spravedlnost (LIBE). „Proto jsem velmi rád, že nakonec paní eurokomisařska Jourová řešení našla a návrh vypadá velmi dobře,“ potvrdil europoslanec Zdechovský.
Evropská komise předložila již v lednu návrh za účelem zlepšení výměny informací z rejstříků trestů o státních příslušnících třetích zemí, který bude projednáván postupem spolurozhodování v Evropském parlamentu a Radě. Zároveň Evropská komise potvrzuje, že Evropský informační systém rejstříků trestů (ECRIS) je nezbytným nástrojem. Denně jej využívá 25 členských států a má v praxi pro soudní orgány skutečnou přidanou hodnotu.

Na výměně informací o pachatelích nechce spolupracovat Velká Británie
Podle Zdechovského je intenzivní práce na zlepšení výměny informací jasnou reakcí Unie na teroristické útoky. „Odmítám kritiku, že Evropská unie nic nedělá. Osobně jsem se zajímal o sytém výměny informací o pachatelích trestných činů a jsem přesvědčen, že Evropská komise v této věci postupuje správně. Je smutné, že například Velká Británie, se ke spolupráci na výměně informací nepřidala a informace o možných teroristech do systému systematicky nedodává. Právě poznatky od Britů mohou být v mnoha případech při zásazích proti teroristům klíčové,“ doplnil europoslanec Zdechovský.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 19. 4. 2016 9:08
Kategorie: Politika
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.