Učitelé z Vysočiny vyjeli do Bílých Karpat | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Učitelé z Vysočiny vyjeli do Bílých Karpat


Co to bylo zvěrokleštičství čili miškaření, jak vypadají pohrabice nebo opálka, kde roste křibice a oskeruše, to a ještě mnoho dalšího se dověděla dvacítka učitelů z Vysočiny na agrovíkendu v Bílých Karpatech, který pro ně připravila o.p.s. Chaloupky.

„Agrovíkend byl zaměřen na tradiční zemědělské činnosti prováděné po staletí. Nevěnovali jsme se jenom pěstování rostlin, ale také jejich zpracování a využití v domácnostech. Také chov zvířat byl pro vesnické domácnosti ještě před padesáti lety velmi důležitý. Dobrou představu o tradičním hospodaření jsme si udělali ve skanzenu ve Strážnici, ale i v nově otevřené expozici o životě lidí na vsi v muzeu v Bojkovicích. Zde nás nadšený průvodce pan Hamrlík uchvátil svým zasvěceným výkladem o zvěrokleštičství, tedy kastrování zvířat,“ popisuje část programu jeden z organizátorů Michal Vrzáček.
Protože se akce konala v rázovité oblasti Bílých Karpat, nechybělo ani důkladnější seznámení s krajinou. Účastníci se projeli na člunech po neregulované části koryta řeky Moravy. Cestou poznávali vliv síly toku řeky na krajinu v jejím okolí. Další výpravu podnikli na Čertoryje - louky plné vzácné květeny, uchované právě díky tradičnímu hospodaření. Spojení tohoto krásného prostoru s lijákem ještě umocnilo sílu místa a nečekaně přiblížilo život rolníka celoročně závislého na počasí.
„Nedělní dopoledne jsme strávili v Hostětíně. Seznámili jsme se nejen s modelovým pasivním domem a moderní výtopnou na biomasu, ale i dvěstěpadesát let starou suškou na ovoce nebo sadem plným starých odrůd. Mohli jsme tak poznat fungující spojení tradičního a moderního, starého a nového. A ještě nám k tomu opět vysvitlo sluníčko jako symbol naděje na dobrou úrodu,“ uzavírá další z organizátorů Marie Rajnošková.
Kontakt:

Marie Rajnošková
marie.rajnoskova@chaloupky.cz
www.chaloupky.cz
774 512 790


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 30. 5. 2011 14:38
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Chaloupky o.p.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Cílem chaloupeckého úsilí je zprostředkovat porozumění přírodě, posílit ohleduplnost a odpovědnost člověka k přírodě, životnímu prostředí, vůči sobě i druhým.
Chaloupky naplňují své poslání prostřednictvím terénních programů pro děti a mládež, publikační činností a školícími a vzdělávacími aktivitami pro ty, kteří mohou toto poselství předávat dále: učitelé, rodiče, členové neziskových organizací ...
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.