Účetní uzávěrka Komisi podmíněna ukončením střetu zájmů v ČR | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Účetní uzávěrka Komisi podmíněna ukončením střetu zájmů v ČR


Evropský parlament uděluje účetní uzávěrku Komisi s podmínkou ukončení střetu zájmů v České republice a vyjasnění zemědělských dotací pro Agrofert, včetně přímých plateb.

Tomáš Zdechovský, koordinátor poslanců ELS pro kontrolu rozpočtu, uvádí: „Závěry auditu jsou již jasné. My teď před udělením rozpočtové uzávěrky Evropské komisi požadujeme, aby Komise dohlédla na jejich naplnění a ukončila porušování střetu zájmů českou vládou. Na požadavky parlamentu, který dohlíží na hospodaření s rozpočtem EU, má Komise povinnost zareagovat.“

Návrh usnesení přijímané Evropským parlamentem společně s udělením absolutoria Komisi o řádném hospodaření s unijním rozpočtem se zaměřuje i na vyplácení zemědělských dotací Agrofertu.

Tomáš Zdechovský vysvětluje: „V tuto chvíli je v hledáčku Unie záměrné porušování zákona o střetu zájmů Státním zemědělským intervenčním fondem. Po Komisi chceme, aby nám urychleně dodala své připravované právní stanovisko, jak musí tento fond česká a unijní pravidla o střetu zájmů splňovat. Není možné, aby se národní platební agentura stavila nad zákon. Ten platí pro všechny stejně. I pro premiéra, jak se v těchto dnech ukázalo.“

Evropský parlament bude chtít také vědět, jak je to s nárokem Andreje Babiše na přímé zemědělské platby, jeden z hlavních zdrojů příjmů Agrofertu.

„Ve zveřejněném auditu Komise jasně píše, že podle českého zákona o střetu zájmů Andrej Babiš nemusí mít na udělení dotací pro Agrofert vliv, aby tento zákon porušoval. Jako premiér nemá podle tohoto zákona ani na automaticky udělované přímé platby na základě obhospodařované zemědělské plochy nárok. Po Komisi chceme odpovědi na otázky, jak dlouho ještě přímé platby Agrofertu budou plynout,“ dodává Zdechovský.Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 27. 4. 2021 8:57
Kategorie: Politika
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.