Tajemství Jana Jakuba Ryby odhaleno | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Tajemství Jana Jakuba Ryby odhaleno


Mimořádný projekt Komorní filharmonie Pardubice, která ke spolupráci přizvala Český chlapecký sbor Boni pueri a nahrávací agenturu Arcodiva, přinese posluchačům krásný dárek v podobě nového CD Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. V těchto dnech byla nahrávka dokončena a na trhu by se měla objevit na konci září.

„Máme radost, že po úspěchu náročných Zelenkových Responsorií můžeme pracovat na dalším krásném projektu s tak vynikajícím orchestrem. Rybovu Mši vánoční posluchači znají, a těší nás, že se jim nyní dostane nového pohledu na Rybovo dílo, které vychází z autentičnosti, neboť po dvou stech letech se do něj vrací chlapecký sbor a zazní zde soprány, alty, tenory a basy v chlapeckých hlasech. Věřím, že i nám se to podařilo a deska bude pro mnoho lidí krásným vánočním dárkem,“ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
Hudební režie se ujal umělecký vedoucí souboru Musica Bohemica pan Jaroslav Krček, se kterým Boni pueri také často spolupracují, orchestr řídil dirigent Marek Štryncl.
Manažer Komorní filharmonie Pardubice Tomáš Kráčmar má ze společného projektu radost: „ Spolupráce s Boni pueri je pro nás pochopitelně zajímavá a velmi žádoucí. Sbor byl skvěle připraven a natáčení probíhalo ve velice příjemné atmosféře. Jde o původnost díla, už jen pan dirigent Marek Štryncl je zárukou, že to bude něco mimořádného. Dalším zajímavým bodem nahrávky jsou bezesporu sólisté, jsme moc rádi, že přes enormní vytížení přijali pozvání vynikající umělci naší hudební scény Roman Janál, Anna Hlavenková, Sylva Čmugrová a Jan Ondrejka,“dodává.
Rybovo dílo, které bylo poprvé uvedeno v kostele Svatého Kříže v Rožmitále, je zasazeno do českého prostředí a dějová fabulace zachovává obrys betlémské události. Generace kantorů jako byl J. J. Ryba připravovala podhoubí národní hudebnosti, bez které by později nevzešly osobnosti typu B. Smetany nebo A. Dvořáka.
„ Jan Jakub Ryba psal dílo v roce 1796, dochovaly se nám dobové party, ale ne partitura. Ryba připravil Mši pro své podmínky, místo, kde působil, tedy Rožmitál, a víme, že je tam velmi maličký kůr. A tak Mše byla původně hrána ve velice komorním duchu, a protože získala postupně velkou oblibu u lidí, bylo samozřejmě v některých místech možné i záhodné toto obsazení rozšířit. My vycházíme z partitury z roku 1827, jedná se o první dochovanou partituru tohoto díla vůbec. Vybrali jsme si k tomuto provedení chlapecký sbor, protože právě takový přímo asistoval skladateli,“ říká dirigent Marek Štryncl.
Desku vydává nahrávací agentura Arcodiva, jejíž ředitel Jiří Štilec patří k předním českým muzikologům a předpokládá se, že o desku bude velký zájem nejen v Čechách, ale i v zahraničí.
„Věnovali jsme nácviku srpnové soustředění a tak Mše zněla Pardubicemi již v horkých letních dnech. Hodně jsme si s chlapci povídali i o historických souvislostech vzniku díla. Jedinečným učitelem jim v tom byl Marek Štryncl, který kromě své dirigentské dráhy je také sbormistrem Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Ryba byl nejen muzikant, ale také vynikající pedagog. Není bez zajímavosti, že toto dílo vzniklo v období, kdy byla po dlouhé době útrap oceněna také jeho pedagogická činnost, která ho naplňovala. Jsem rád, že naše umělecká škola, která je dosud v České republice unikátem, může našim žákům nabídnout tu nejvyšší kvalitu,“ uzavírá ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Kontakt:

Mgr. Hana Musílková
zástupkyně ředitele
musilkova@bonipueri.cz
www.bonipueri.cz
774139010


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 9. 2011 15:48
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Český chlapecký sbor Boni pueri (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Český chlapecký sbor Boni pueri, který je součástí BONI PUERI - základní umělecké školy, byl založen v roce 1982 a postupně se zařadil mezi významná evropská hudební tělesa. Sbor dosud absolvoval více než 2500 samostatných koncertů po celé Evropě, Americe a Asii, vydal třináct vlastních nahrávek a na dalších dvaceti se podílel (Supraphon, EMI, BMG, ArcoDiva ad.).
Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin), natáčí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po Japonsku, USA, Kanadě, Jižní Koreji, Velké Británii, Nizozemí, Dánsku, Francii, Itálii, Německu nebo Španělsku.
Sbor je také zván na světové hudební festivaly - Pražské jaro 1994, 1995, 1998, 2004, 2005, 2008 a 2011, Europalia, AmericaFest, Jeonju Sori Festival, Shanghai International Arts Festival. V červenci 2004 se stal historicky prvním evropským hostitelem světového festivalu chlapeckých a mužských sborů. Boni pueri spolupracují s Českou filharmonií, v roce 2010 byli také přizváni k účinkování v projektu Mahler Gala. V letošním roce je čeká účinkování na historicky největším koncertě Pražského jara nebo několik zahraničních turné.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.