Středoškoláci debatovali v Senátu o korupci i Arabském jaru na Grandfinále Debatní ligy | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Středoškoláci debatovali v Senátu o korupci i Arabském jaru na Grandfinále Debatní ligy


Praha, 29.duben 2013: Nejlepší debatéři z celé České republiky změřili síly ve finále Debatní ligy a Debate League v anglickém jazyce. V Senátu hledali řešení takových problémů jako je například korupce nebo vývoj mladých demokracií. Ve finále XVIII. ročníku jak české Debatní ligy tak i anglické Debate League slaví nakonec vítězství tým Ambiance PORG ve složení Markéta Chlubnová, Margareta Chlubnová a Matěj Seidl, kterému se tak podařilo vyhrát obě větve debatní soutěže.

O víkendu 27. – 28. dubna se v Praze konal finálový turnaj XVIII. ročníku Debatní ligy a Debate League v anglickém jazyce. Týmy talentovaných středoškoláků, které se kvalifikovaly na předchozích turnajích tohoto ročníku, změřily síly ve víkendovém klání a do pondělního Grandfinále postoupily jen 2 nejlepší z nich v každé jazykové větvi. Mezi témata, kterým se debatéři věnovali, patřil například boj proti korupci v České republice či důsledky tzv. Arabského jara, které změnilo tvář mnoha muslimských zemí.
V pondělí 29. dubna se pak konalo slavnostní Grandfinále v Senátu pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky pana Milana Štěcha . Anglické finále se věnovalo arabskému jaru. Tým Flow-ers z Gymnázia Nad Alejí a Open Gate nakonec podlehl týmu z Prvního obnoveního reálného gymnázia - Ambiance PORG. České finále diskutovalo palčivý problém korupce. Proti týmu Disidenti z Gymnázia Nymburk nakonec tým Ambiance PORG obhájil tezi „Policie ČR a státní zastupitelství by měly mít více volnosti při odhalování korupce“ a stává se tak vítězem obou jazykových větví debatních soutěží.Mezi nejlepší řečníky XVIII. ročníku patří Tadeáš Uhlíř z gymnázia Open Gate v české části a Markéta Tichá z Gymnázia Nad Alejí v anglické Debate League.
Soutěžní debatování je zájmovou činností, jež napomáhá přitažlivou formou rozvíjet kritické myšlení, argumentaci a rétoriku. Debaty se účastní dva týmy, každý o třech mluvčích, kterým je předloženo společensky kontroverzní téma, přičemž jeden tým má za úkol svou argumentací dané tvrzení podpořit a druhý se snaží jejich argumenty vyvrátit. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí především v oblastech argumentace, strategie i stylu.
Občanské sdružení Asociace debatních klubů (ADK) je neziskovou organizací, jejímž cílem je zábavnou formou soutěžních debat vzdělávat mládež v České republice. ADK je členem mezinárodní debatní organizace IDEA (International Debate Education Association) a zároveň členem České rady dětí a mládeže. Debatní liga Asociace debatních klubů je v roce 2013 zařazena do programu Excelence středních škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Podrobnější informace a aktuální dění naleznete také na webu www.debatovani.cz nebo na naší facebookové stránce www.facebook.com/debatovani.cz. Rádi zodpovíme jakékoliv otázky, neváhejte nás kontaktovat:
Kristýna Blažková
PR Manager a člen Představenstva Asociace debatních klubů
kristyna.blazkova@debatovani.cz | pr@debatovani.cz

Václav Soukup
Prezident Asociace debatních klubů
prezident@debatovani.cz
Tel. č.: 720 160 448
Kontakt:

Václav Soukup
Prezident sdružení
pr@debatovani.cz
www.debatovani.cz
720160448


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 2. 5. 2013 8:04
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: Asociace debatních klubů, o.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Asociace debatních klubů, o.s. zajišťuje vzdělávání středoškolských studentů poutavou formou soutěžní debaty. Sdružení organizuje Debatní ligu v českém a anglickém jazyce a zaštiťuje debatní kluby celé ČR.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.