Reinhold Messner otevírá páté muzeum v Jižním Tyrolsku | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Reinhold Messner otevírá páté muzeum v Jižním Tyrolsku


Extrémní horolezec Reinhold Messner je snad nejznámějším Jihotyrolanem. V současné době už neleze po horách, ale jeho hlavním zájmem je jeho muzejní projekt MMM = Messner Mountain Museum. V červenci otevírá již páté muzeum v Jižním Tyrolsku v rámci tohoto projektu.

Součástí MMM jsou v současné době 4 muzea, z nichž každé má své zaměření a téma. Srdcem Messnerových muzeí je MMM Firmian na hradě Sigmundskron poblíž jihotyrolského hlavního města Bozen/Bolzana. MMM Ortles v Suldenu/Solda je věnováno ledovcům a světu věčného ledu. Hned vedle muzea v Suldenu můžete navštívit i Messnerovu restauraci Yak & Yetti, kde můžete ochutnat jaka z jeho farmy. V MMM Dolomites na Monte Rite nedaleko Cortiny d´Ampezzo je hlavním tématem lezení po skalách. MMM Juval sídlí na stejnojmenném hradě, který je zároveň Messnerovým letním sídlem, a věnuje se mýtu hor.

Páté muzeum MMM Ripa bude oficiálně otevřeno návštěvníkům 3. července 2011 na hradě v Brunecku/Brunico. MMM Ripa (název pochází z tibetštiny; Ri = hora, Pa = lidé). Hrad v Brunecku v údolí Pustertal/Val Pusteria je tím pravým místem pro Messnerovo muzeum, které bude vyprávět příběhy horských národů. Expozice se soustředí na každodenní život lidí žijících vysokoho v horách, jako jsou Šerpové, Indiáni, Tibeťané, Walserové, Mongolové či Hunzové.

Reinhold Messner o muzeu říká: „Chtěl jsem svůj muzejní projekt dokončit tématem, které úzce souvisí s Jižním Tyrolskem – vždyť my Jihotyrolané jsme také horský národ. Ovšem v muzeu chci vyprávět příběhy horských národů z celého světa. Kromě toho chci každý rok pozvat jeden horský národ přímo sem do Brunecku, s cílem podpořit výměnu životních názorů a zkušeností.“

Muzeum můžete navštívit od 3. července do 1. listopadu a od 8. prosince do konce března. V pátek bude muzeum uzavřeno.
Více informací na www.messner-mountain-museum.it


Kdo je Reinhold Messner?

Horolezec, spisovatel, fotograf a člen Evropského parlamentu v letech 1999 až 2004 – Reinhold Messner - se narodil 17. září 1944 v jihotyrolském údolí Vilnöss v Dolomitech. S horolezectvím začal v 5 letech a po 30 let patřil k nejlepším horolezcům světa. Může se chlubit více než stovkou prvovýstupů po celém světě a jako první muž na světě zdolal všechny osmitisícovky světa. Toto prvenství už mu nikdo nevezme. Proslavil se také svým prvovýstupem na Mount Everest bez použití kyslíku. Pěšky přešel Antarktidu, Grónsko, Tibet a pouště Gobi a Takla Makan.

V současné době se Messner věnuje muzejnímu projektu MMM, což je pět vzájemně souvisejících tematických muzeí, která se věnují umění, kultuře, náboženství a zvláštnostem v horách po celém světě.

Messner tráví většinu roku v lázeňském městečku Meran/Merano, v letních měsících přebývá na hradě Juval.Kontakt:

Martina Vepřková
Zastoupení Jižního Tyrolska v ČR
martina@trimedar.cz
www.suedtirol.info
233339980


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 7. 6. 2011 12:36
Kategorie: Cestování
Název zdroje: Trimedar s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Zastoupení Jižního Tyrolska v ČR
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.