Putnová: Vysokou školu i miminkem | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Putnová: Vysokou školu i miminkem


Vzdělaní lidé jsou pro každý stát jednoznačnou výhodou. Výhodou je ale i taková míra porodnosti, která udrží vyrovnaný demografický růst. Jeden z dílčích kroků, který by mohl napomoci rodinné politice a provázání zmíněných dvou cílů, nyní navrhuje poslankyně TOP 09 Anna Putnová.

„Celý život se pohybuji ve vysokoškolském prostředí a není těžké si povšimnout, že během posledních dvaceti let ubylo studentek-matek. Budu proto do novely vysokoškolského zákona navrhovat takové opatření, aby vysokoškolské studentky, které si dobu studia prodlouží kvůli mateřství, nemusely za semestry navíc platit,“ vysvětluje předsedkyně školského výboru Anna Putnová. „Dnes mají studentky možnost přerušení studia, tím ale ztrácejí status studenta. To bychom chtěli změnit. Přátelské a vstřícné prostředí pro studentky-matky je povzbuzením pro jejich profesní růst.“

Studenti vysokých škol dnes bezplatně absolvují n+1 let standardní doby studia. Další semestry jsou již zpoplatněny. Na Univerzitě Karlově má například Filozofická fakulta poplatek až 11 500 korun za každých započatých šest měsíců, v oboru zubní lékařství na 1. lékařské fakultě to už může být až 26 000 korun. Návrh poslankyně Anny Putnové by se vztahoval na studentky, které by se staly matkami během standardní doby studia.

„Tato změna by měla poskytnout lepší podmínky ženám, které jsou v optimálním biologickém věku pro mateřství, aby mohly beze strachu obě oblasti spojit. Mateřství se se studiem se nevylučují, mladé ženy jsou navíc mnohdy daleko flexibilnější než ty, které jsou již vázány pracovním poměrem,“ argumentuje dále Putnová a dodává: „Velkou pomocí pro studentky-matky je i zakládání firemních-univerzitních školek.“

TOP 09 se dlouhodobě snaží usnadňovat ženám na mateřské dovolené zapojení se i do profesního života, a to zejména podporou flexibilních forem práce i alternativními zařízeními péče o děti.
Kontakt:

Alžběta Plívová
Tisková mluvčí
plivova@top09.cz
www.top09.cz
00420733663969


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 29. 9. 2011 11:51
Kategorie: Politika
Název zdroje: TOP 09 (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Politická strana
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.