Protesty proti norskému Barnevernu se rozšířily do celého světa | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Protesty proti norskému Barnevernu se rozšířily do celého světa


Praha, 12. dubna 2016: Tlak na Norsko kvůli praktikám jeho sociální služby Barnevern sílí. Již tuto sobotu 16. dubna proběhnou zatím největší celosvětové protesty před budovami norských ambasád a konzulátů. Organizátoři mají nahlášené demonstrace v celkem 56 městech ve 20 zemích světa. Protestovat se bude kromě Evropy také na mnoha místech v USA, Kanadě, v Austrálii a na Novém Zélandu. Vysokou účast očekávají organizátoři v mnoha evropských městech, mimo jiné v rakouské Vídni, kam v únoru letošního roku přišlo před norskou ambasádu vyjádřit svůj názor kolem tří tisíc lidí.

Hlavním „iniciátorem“ aktuálních protestů je Rumusko a křesťanská komunita podporující norsko-rumunskou rodinu Bodnariových. Barnevern této rodině na podzim loňského roku odebral 5 dětí, včetně plně kojeného tříměsíčního miminka, a děti následně rozdělil do několika různých pěstounských rodin. Důvodem byly obavy z křesťanské výchovy v rodině a následně vznesená obvinění z příliš přísných trestů. Učitelka, která původně výchovné poradenství doporučila, přestala po odebrání dětí s Barnevernem spolupracovat.
Právě před několika dny soud rozhodnul o vrácení nejmladšího syna Ezekiela a povolil rodičům setkání s dvěma staršími syny dvakrát týdně po dvou hodinách. S dcerami se rodiče smí od začátku března vídat pouze hodinu 1x za 14 dní. Rodina Bodnariových od začátku odmítla přistoupit na podmínky Barnevernu a o svém případu detailně informuje na webových stránkách www.bodnariufamily.org, kde současně zveřejňuje fotografie ze svých rodinných alb.

Češi se připojí k protestům přes skype
V samotném Norsku se bude protestovat na pěti místech. "Rozhodně nejzajímavější bude demonstrace ve Strynu, které se zúčastní i Bodnariovi. Dále zde budou s kompletní dokumentací a osobní účastí rodičů představeny nové případy, kdy Barnevern zakročil bezdůvodně a v rozporu se základními právy dětí a rodin," informuje Tomáš Zdechovský, který se v průběhu demonstrace spojí s jejími organizátory prostřednictvím Skypu z České republiky.
Praha se tentokrát protestů aktivně neúčastní, protože Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových a jeho podporovatelé se plně soustředí na přípravu odvolacího soudu. V něm se bude Eva Michaláková snažit zvrátit rozhodnutí o ztrátě rodičovských práv k oběma synům, odůvodněné medializací kauzy, a o nucené adopci mladšího syna.
Cílem samozřejmě zůstává návrat Denise a Davida do péče rodiny. Na konkrétní termín soudu rodina čeká – navzdory ujištěním norské ambasády v Praze o brzkém rozhodnutí – již od září loňského roku. Všechny žádosti o kontakt s dětmi úředníci navzdory mezinárodnímu tlaku pod různými záminkami neumožnili. Členové Petičního výboru se také v těchto dnech individuálně obracejí na norskou ministryni pro děti a sociální rovnost Solveig Horne s žádostí o prošetření případu dětí Michalákových.

Protestů se má zúčastnit 100.000 lidí
Celosvětové protesty proti porušování práv dětí a rodin Norskem probíhají od začátku roku a budou pokračovat i během jarních a letních měsíců. Celkem se na podporu postižených rodin sešlo již více než 70 tisíc lidí. Všechny další demonstrace se ponesou v duchu písně Let the children be set free, kterou složil rumunský zpěvák Cristian Cazacu.

- Informace o případu Bodnariových lze nalézt na adrese www.bodnariufamily.org.

- O víkendu 16. - 17. dubna odvysílá půlhodinovou reportáž o Barnevernu s názvem „Norsko: Rodiče proti státu“ zpravodajský kanál BBC (http://www.bbc.co.uk/programmes/b078hfq2). Reportér BBC natáčel v Norsku i s českými rodinami.

- Informace o protestech, počty účastníků i fotografie budou umisťovány na facebookových stránkách:
„Norway, return the children to the Bodnariu family“
„Norway, give us back the children you stole“

- Informace budou průběžně překládány do českého jazyka a umisťovány také na českých FB stránkách věnovaných dětem Michalákovým „Česko, vraťme děti rodičům“.


Další důležité odkazy:

Komunita vznikající kolem tvůrců písně Let the children be set free
https://www.facebook.com/LetTheChildrenBeSetFree2016/?fref=ts

Seznam všech protestních míst (další města se budou přidávat alespoň symbolicky):
https://delightintruth.com/2016/04/06/april-16th-2016-will-truly-be-a-d-day/

Australská videopozvánka na protesty se shrnutím případu Bodnariových a důvody, proč se protestuje.
https://www.youtube.com/watch?v=9LI9A_31oyQ
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 4. 2016 11:32
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.