Prof. Matti Koiranen: McDonald žije z licencí, receptů a značky, ne z prodeje hamburgerů | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Prof. Matti Koiranen: McDonald žije z licencí, receptů a značky, ne z prodeje hamburgerů


Přednášku s názvem „Kreativní průmysl založený na inovacích: důležitost a speciální charakteristiky z pohledu podnikání a managementu“ měl ve čtvrtek 26. ledna na BIBS – vysoké škole v Brně profesor finské University of Jyväskylä Matti Koiranen. Se svou přednáškou vystoupil v rámci Open Lectures – pásma přednášek, které je určené nejen pro studenty a absolventy školy, ale i pro odbornou veřejnost. Přednášejícími jsou přední zahraniční i čeští odborníci na témata z různých oblastí ekonomie managementu a práva.

Podle Koiranena je právě kreativní průmysl (podnikání, ve kterém se tvoří duševní vlastnictví) příležitostí pro Evropu, jak nezůstat pozadu za zeměmi s levnou pracovní sílou a výrobním průmyslem. „Evropa může prostřednictvím kreativity vytvořit svou konkurenční výhodu,“ uvedl Koiranen. Podporu kreativního průmyslu by podle něj měly zajistit evropské instituce prostřednictvím podpory podnikání i vzdělávání.

„Kreativita v současnosti přichází i do tradičních odvětví, kde dříve nebyla, například do cestovního ruchu. Dnes už se neříká jen: ‚Navštivte naše město,‘ ale ‚Navštivte naše město, protože vám nabízíme něco výjimečného, třeba unikátní zábavní park‘,“ říká profesor Koiranen.

Pro Evropu je kreativní průmysl velkou výzvou, protože na rozdíl od méně rozvinutých zemí má problém se stárnutím populace. Evropa potřebuje taková odvětví, která vygenerují dlouhodobé zisky. Kreativní průmysl vydělává peníze bez velkého tlaku na kapitál a pracovní sílu. Podle Koiranena je důležité dobře zužitkovat nezaměstnanost mladých, protože jsou kreativnější a nadšení pro nová odvětví. „Jednoduše potřebujeme více podobných ‚podniků‘, jako byla a je švédská ABBA. Platby za práva duševního vlastnictví, tedy za ochranné známky, patenty a značky, tvoří 15 % světového obchodu,“ naznačuje profesor Koiranen objem trhu kreativního průmyslu.

„Ani fastfoodový řetězec McDonald’s už dnes nevydělává na prodeji hamburgerů, ale na licencích, receptech a značce, tedy na svém duševním vlastnictví,“ uzavírá Matti Koiranen.


Prof. Matti Koiranen je uznávaný praktik a přední odborník na problematiku podnikání a rodinných podniků. V letech 1984-1989 byl finským konzulem a obchodním komisařem ve Skotsku a Severním Irsku. Působil jako konzultant finské vlády na oblast Podnikání a rodinné podniky (Entrepreneurship a Family Business). V minulosti působil na finské University of Kuopio či švýcarské University of Lugano. Nyní přednáší na Univerity of Jyväskylä, na BIBS – vysoké škole je lektorem v doktorském programu PhD.


Poznámka pro editory:
BIBS – vysoká škola (dříve Brno International Business School) je jednou z největších neveřejných VŠ u nás. Škola poskytuje kvalitní britská, finská a česká ekonomicko-manažerská a právnická vysokoškolská studia. Byla založena v roce 1998 partnerskými subjekty z Velké Británie, Itálie a České republiky, je největším poskytovatelem MBA v České republice. V ekonomicko-manažerských programech patří v České republice ke špičkám v oblasti vzdělávání manažerů ve strategickém managementu. V právnických programech se škola specializuje na komerční právo obecně, a dále na mezinárodní komerční právo.
Ve svém portfoliu nabízí BIBS – vysoká škola 9 vysokoškolských programů, mezi nimi i dva britské vysokoškolské programy magisterské úrovně, manažerský program MBA (Master of Business Administration) a právnický program LLM (Master of Law).Kontakt:

Jan Šmikmátor
PR Director
jan.smikmator@marco.eu
www.marco.eu
777797385
541421160


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 1

Vydáno: 2. 2. 2012 14:16
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: MARCO reklamní agentura, spol. s r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
MARCO/BBN - komunikační full servisová agentura. Součástí globální komunikační sítě BBN. Specializované divize: MARCO Public Relations (kancelář Brno), MARCO Event Marketing (kancelář Brno), MARCO International (kancelář Praha), MARCO creative (webdesign, multimedia, kancelář Brno), Oddělení promotion a produkce v reklamě (členství v Mezinárodní organizaci PSI, kancelář Brno).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.