Prodej nových bytů v Praze byl v roce 2011 nejvyšší za poslední 4 roky. Prodalo se téměř 3 500 bytů | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Prodej nových bytů v Praze byl v roce 2011 nejvyšší za poslední 4 roky. Prodalo se téměř 3 500 bytů


02. 01. 2012, Praha – Nejvíce nových bytů za poslední 4 roky se vloni prodalo v Praze. Developeři v projektech s 50 a více byty prodali 3 455 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 28,4 %. Jasným stimulem poptávky bylo zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 % od 1. ledna letošního roku. Vyplývá to z nejnovější analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která detailně monitoruje pražský rezidenční trh již šestým rokem.

Celkový počet 3 455 prodaných bytů v novostavbách se z hlediska dlouhodobého vývoje nejvíce blíží roku 2008. Tehdy se v Praze prodalo 3 409 nových bytů.

„Úplně opačný je ale vývoj z hlediska jednotlivých čtvrtletí. Zatímco v roce 2008 bylo ještě první čtvrtletí pozůstatkem realitního boomu a ve všech dalších kvartálech pak prodeje postupně klesaly, vývoj v roce 2011 můžeme rozdělit na dvě poloviny. V prvním pololetí prodeje přibližně odpovídaly trendu předchozího roku, ve druhém ale došlo ke skokovému nárůstu. To byl právě efekt zvyšování DPH,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Jak se developeři vyrovnají s novou realitou?
Hektický závěr loňského roku logicky implikuje otázku, co můžeme z hlediska developerského trhu očekávat v roce letošním? Je pravděpodobné, že došlo k určitému předzásobení poptávky ve snaze byt koupit a profinancovat ještě s 10% DPH.

Ukazuje se, že očekávání některých developerů, kteří si od zvýšení DPH slibovali především doprodání stovek dokončených a reálně neprodejných bytů, byla lichá. Poptávka se chovala racionálně a na odbyt šly především byty s vhodně nastavenou cenou, tedy v drtivé většině případů do 50 tisíc Kč za metr čtvereční vč. DPH,“ přibližuje Evžen Korec a pokračuje: „Nyní bude zajímavé sledovat, jak se developeři poperou s novou realitou. Pokud někdo v koutku duše doufal, že se díky DPH budou opakovat nejlepší léta realitního boomu, tak musí být zklamán. Trh ukázal, že přirozená úroveň poptávky po novostavbách v Praze je někde okolo hranice 3 000 bytů ročně.“

Letošní rok proto bude podle Evžena Korce především ve znamení boje největších developerů o tržní podíly. Na poptávku přitom budou působit navzájem protichůdné stimuly – na jedné straně předzásobení z konce loňského roku a možné obavy o vývoj ekonomiky, na straně druhé ale další plánované zvyšování DPH na minimálně 17,5 % a také končící proces deregulace nájemného.

„Pokud jde o mne, jsem spíše optimistou. Myslím, že od druhého čtvrtletí se lidé znovu budou soustředit na DPH a její další plánované zvýšení. Tolik bytů, jako vloni, se letos asi neprodá, ale hranici 3 000 prodaných bytů by prodeje i v letošním roce překročit měly. Meziroční pokles odhaduji na maximálně 10 %,“ uzavírá Evžen Korec.Kontakt:

Milan Jankovský
PR & marketing
marketing.2@ekospol.cz
www.ekospol.cz/?utm_source=tiskovky
602124696
233372021


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 3. 1. 2012 9:37
Kategorie: Reality
Název zdroje: EKOSPOL a.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Prodáváme nejlevnější nové byty po celé Praze! 1+kk za 1,4 mil., 2+kk za 1,9 mil., 3+kk za 2,9 mil. Kč! Výrazné slevy na byty na Barrandově, v Kyjích, Uhříněvsi, Písnici a Měcholupech. 20 let na špičce trhu, 8 000 klientů. Stavíme výhradně z vlastních finančních prostředků - 100% jistota dokončení stavby!
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.