Případ Evy Michalákové se stal symbolem celoevropských demonstrací. Ty se připravují po celé Evropě na 30. května | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Případ Evy Michalákové se stal symbolem celoevropských demonstrací. Ty se připravují po celé Evropě na 30. května


Brusel/Praha – Na sobotu 30. května zažije řada evropských metropolí demonstrace proti praktikám norské sociálky a úřadů. Na velkou demonstraci se chystají organizátoři i v Praze na Hradčanském náměstí, odkud se průvod vydá před norskou ambasádu demonstrovat proti tamním praktikám. Vlnu největšího odporu zvedla možná adopce dětí Michalákových.

„Demonstrovat se bude nejen v Praze, Brně, Londýně, Oslu, Moskvě, Vilniusu, Varšavě, Dublinu, Bratislavě nebo třeba v Edinburku,“ prozradil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že dne 2. června se uskuteční ohledně případu paní Michalákové a dalších rodičů seminář také v Evropském parlamentu.
„To, co se stalo Evě Michalákové se může stát komukoliv dalšímu, kdo žije v Norsku. Nespravedlivě ho obviní a pak místo omluvy mu seberou definitivně děti, protože to medializoval. Takové bezpráví se dělo českým občanům naposled za druhé světové války,“ vysvětluje důvody svého zapojení do demonstrace europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který od loňského roku aktivně řeší několik odebrání a únosů dětí po celé Evropě.
„Přestože nám Norové opakovaně tvrdili, že je adopce českých dětí vyloučena, nyní jsme se dozvěděli, že adopci připravuji. Komunikaci rozhodně nezlepšili a pokračují ve svém již dlouho připravovaném plánu adopce,“ komentoval aktuální vývoj europoslanec Zdechovský.
Plánovaná demonstrace není v České republice poprvé. Vloni 18. listopadu se demonstrující sešli v Praze před norskou ambasádou a zároveň podepsali petici za navrácení dětí Evě Michalákové, která o své syny bojuje s norskými úřady už čtyři roky.

Europoslanec Zdechovský se zúčastní demonstrace přímo v Norsku
Nelibost vůči norskému sociálnímu systému projevují také samotní Norové. Europoslanec Zdechovský se demonstrace zúčastní 30. května přímo v Norsku. „Přímo v ohnisku dění chci dát najevo svoji jednoznačnou podporu Evě Michalákové a všem dalším lidem, kterým norská sociálka neoprávněně odebrala děti. Je to boj nejen o její děti, ale o stovky dalších. V demokratické Evropě nebudeme tolerovat krádeže dětí. Místo toho, aby se Norsko omluvilo, chce dát děti Evy Michalákové k adopci. To je nehoráznost, která nemá v demokratických zemích obdoby,“ pronesl Zdechovský s tím, že proti Norsku bude i s dalšími europoslanci postupovat velmi tvrdě.

Nezávislost norských úřadů je značně pochybná
Důkazy ukazují, že v Norsku dochází k systémové chybě. Děti jsou často odebírány na základě neúplných podkladů, popřípadě nedůvěryhodných výpovědí svědků. V případu Evy Michalákové je Zdechovský a jeho kolegové přesvědčen, že sociální služba Barnevernet hrubě pochybila a na místo pracování s rodinou došlo k ukvapenému odebrání dětí a snaze dát za každou cenu děti k adopci.
„Psychologové, kteří vystavovali údajně nezávislé posudky, jsou partneři či milenci, kteří spolu žijí. Tudíž nemůže jít o nezávislé posudky,“ zdůrazňuje Zdechovský, který osobně navštívil norský parlament a inicioval otevřený dopis europoslanců Norsku.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 21. 5. 2015 13:25
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.