Pražští Romové mají zájem pracovat, díky projektu sdružení Slovo 21 a ROMEA našlo práci 37 z nich | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Pražští Romové mají zájem pracovat, díky projektu sdružení Slovo 21 a ROMEA našlo práci 37 z nich


Rekvalifikační kurzy, motivační kurzy, internetová burza práce nebo zprostředkování zaměstnání – to jsou stěžejní aktivity projektu „Podpora zaměstnávání Romů v Praze (2010 – 2012)“, který k poslednímu dni roku 2011 skončil a do něhož se v uplynulých dvou letech měli možnost zapojit především pražští nezaměstnaní Romové. Projekt realizovala občanská sdružení Slovo 21 a ROMEA. Zapojilo se do něj téměř 300 Romů z české metropole.

Rekvalifikační kurzy, motivační kurzy, internetová burza práce nebo zprostředkování zaměstnání – to jsou stěžejní aktivity projektu „Podpora zaměstnávání Romů v Praze (2010 – 2012)“, který k poslednímu dni roku 2011 skončil a do něhož se v uplynulých dvou letech měli možnost zapojit především pražští nezaměstnaní Romové. Projekt realizovala občanská sdružení Slovo 21 a ROMEA. Zapojilo se do něj téměř 300 Romů z české metropole.
Hlavním cílem projektu bylo nejen motivovat pražské Romy k zvýšení jejich profesní kvalifikace, a tím tak zvýšit možnost jejich uplatnění na trhu práce, ale také pomoci jim najít zaměstnání. „Navázali jsme na předchozí projekt Podpora Romů v Praze, který jsme realizovali v letech 2005 – 2008 v rámci programu EQUAL. Jsme rádi, že se nám podařilo pomocí projektu najít některým pražským Romům práci a dokázali tak změnit jejich životní situaci,“ říká Jelena Silajdžić, výkonná ředitelka občanského sdružení Slovo 21.
Stěžejní aktivitou projektu bylo zprostředkování zaměstnání, které zajišťovalo občanské sdružení ROMEA. Každému klientovi byl vypracován osobní profil, který obsahoval základní informace o předchozích pracovních zkušenostech, schopnostech a představě o hledaném zaměstnání. Za dobu od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2011 tuto možnost využilo 136 osob, přičemž 37 z nich se podařilo najít zaměstnání. „V situaci, kdy průměrné celkové náklady na jednoho nezaměstnaného podle informací MPSV činí 14 277 Kč měsíčně, jsme zprostředkováním zaměstnání 37 osobám ušetřili státnímu rozpočtu 4 454 424 Kč, respektive 2 692 349 Kč, protože z Operačního programu Praha – Adaptabilita jsme na tuto aktivitu vyčerpali 1 762 075 Kč,“ uvedl Zdeněk Ryšavý, výkonný ředitel občanského ROMEA. Šlo například o pozice úklidových pracovníků, řidičů, automechanika, manipulačního dělníka na poště, administrativní asistentky nebo pomocné síly v kuchyni. Součástí projektu byla i internetová burza práce (http://burza.romea.cz), která nabízela volná pracovní místa na území Prahy, stáže pro studenty nebo nabídky rekvalifikačních kurzů.
Vzhledem k tomu, že jedním ze základních problémů ve vzdělávání a zaměstnávání Romů je nízká úroveň motivace, bylo nutné v rámci projektu realizovat i motivační kurzy. Do celkem pěti uspořádaných motivačních kurzů se zapojilo 72 Romů. Všichni účastníci se na nich učili sebeprezentaci a sebepoznání, které jsou nezbytné pro úspěšné zvládnutí přijímacího pohovoru.
Nedílnou součástí projektu byly samozřejmě rekvalifikační kurzy, protože marginální postavení Romů na trhu práce vyplývá především z jejich nízké či žádné kvalifikace. Zájem byl zejména o následující rekvalifikace: manipulace s vysokozdvižnými vozíky, kuchařské práce, masér pro sportovní a rekondiční masáže, pracovník v sociálních službách, svářeč a další. Celkem 15 rekvalifikačních kurzů absolvovalo 75 Romů, z nichž 56 kurzy úspěšně zakončilo závěrečnou zkouškou.Kontakt:

Zdeněk Ryšavý
výkonný ředitel
romea@romea.cz
http://www.sdruzeniromea.cz
257 329 667


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 13. 2. 2012 10:53
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: ROMEA, o. s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Sdružení ROMEA je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením občanů a právnických osob, které spojuje podpora boje proti rasismu, rozvíjení dodržování lidských práv, napomáhání k rozvoji demokracie a tolerance ve společnosti. Základním posláním je sdružovat zejména mladé občany romské a české národnosti, kteří chtějí pomáhat romskému a českému národu ke zlepšení jejich vzájemného soužití.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.