Poslanci diskutovali s Komisí zemědělské dotace Agrofertu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Poslanci diskutovali s Komisí zemědělské dotace Agrofertu


Výbor pro rozpočtovou kontrolu dnes projednal s Evropskou komisí, kam dospěly audity o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a jaká pravidla Komise při těchto auditech uplatňuje.

Tomáš Zdechovský, koordinátor poslanců Evropské lidové strany v tomto výboru, po jednání uvádí: „Přestože nemohu veřejně komentovat probíhající audity Komise, po dnešním jednání nemám pochyb, že výklad Státního zemědělského intervenčního fondu o tom, že ani unijní, ani česká právní úprava střetu zájmů se na něj nevztahuje, je chybný. Napříč politickým spektrem jsme proto vyzvali na dnešním jednání Komisi, aby se tímto klamným výkladem zabývala v rámci kontroly nakládání se zemědělskými dotacemi v České republice.“

Poslanci se zaměřili také na největší zdroj veřejných financí pro Agrofert, přímé zemědělské platby. „Vyžádali jsme si právní stanovisko Komise k uplatnění českého zákona o střetu zájmů na vyplácení přímých plateb. Ten totiž, na rozdíl od unijních pravidel, nestanoví, že Andrej Babiš musí mít na udělení dotací pro Agrofert vliv. Jako premiér zkrátka na dotace nemá nárok, a to včetně těch automaticky udělovaných Agofertu na základě obhospodařované zemědělské plochy. Očekávám, že právní stanovisko Komise budeme mít k dispozici v následujících dnech,“ uzavírá Zdechovský.Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 3. 2021 20:04
Kategorie: Politika
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.