Polsko už rok nelegálně těží uhlí v dole Turów | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Polsko už rok nelegálně těží uhlí v dole Turów


Turów - V sobotu 1. května uplyne rok od zahájení nelegální těžby v polském uhelném dole Turów, který se rozpíná až k českým a německým hranicím. Prodloužení doby těžby do roku 2044 a rozšíření dolu zásadně ohrožuje zdroje pitné vody pro české občany v Libereckém kraji. Skupina 38 europoslanců se ve společném dopise obrátila na místopředsedu Evropské komise Timmermanse a komisaře pro životní prostředí a rybolov Sinkevičiuse, aby začali proti Polsku podnikat efektivní kroky.

Evropští zákonodárci vyjadřují očekávání, že Evropská komise učiní efektivní opatření, zohlední stížnost Libereckého kraje a Saska a zahájí s Polskem řízení o nesplnění povinnosti. V dopise připomínají, že licence pro legální těžbu vypršela už 30. dubna 2020. Mezi podepsanými je i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který se v celé záležitosti dlouhodobě angažuje a chování Polska kritizuje.

„Nechápu, jak mohlo Polsko prodloužit dobu těžby až do roku 2044. Navíc v době, kdy proti němu Česká republika podala žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. Tady jde přece o české občany, kteří pokračováním těžby budou velmi negativně ovlivněni. V ohrožení jsou zdroje pitné vody až pro 30 tisíc obyvatel Libereckého kraje. Polské úřady svým rozhodnutím jasně ukázaly, že jim na našich lidech vůbec nezáleží,“ komentuje místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který věří, že soud dá ve sporu o rozšiřování ložiska těžby za pravdu české straně.

Dort pro Komisi

Zástupci Evropského úřadu pro životní prostředí (European Environmental Bureau; EEB) v pátek dopoledne doručili do sídla Evropské komise dort, který symbolizuje jeden rok od začátku nelegální těžby v polském dole Turów. „Je to smutné výročí. Evropská komise by měla využít všechny nástroje, které má k dispozici, k ochraně místních občanů. Musí tvrdě vymáhat dodržování právních předpisů EU ve všech členských státech,“ říká na závěr Zdechovský.Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 30. 4. 2021 17:01
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.