Policie se musí znovu zabývat kauzou Petra Kramného | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Policie se musí znovu zabývat kauzou Petra Kramného


Ostrava – Krajské státní zastupitelství v Ostravě vydalo rozhodnutí o obnovení řízení v případu Petra Kramného. Stalo se tak na základě nových skutečností, předně prokázání faktu, že znalecký ústav, který zpracoval posudky o vraždě elektrickým proudem, nikdy nebyl oficiálně registrovaný a v současné době už neexistuje. Naděje tak svitla nejen Kramnému odsouzenému na základě pochybných posudků k odnětí svobody na 28 let, ale i pro lékařské znalce Radka Matlacha a Igora Fargaše, kteří dostali za své posudky 2 roky podmínku a 5 let zákaz činnosti.

Ve světle všech nových skutečnosti Krajské státní zastupitelství v Ostravě svým přípisem dnes advokátce Petra Kramného Janě Rejžkové sdělilo, že uložilo podřízenému, tedy Okresnímu státnímu zastupitelství v Ostravě: "zabezpečit pokračování v původně konaném, nyní pravomocně odloženém prověřování věci, a to s cílem doplnit stávající důkazy o další, v úvahu ještě přicházející indicie,“ a to ve věci důvodně podezřelých znalců obžaloby v kauze Kramný. Tedy lékařských znalců Margity Smatanové, Pavla Dokoupila a především Františka Vorla.

„Revizní znalecký posudek v kauze Petra Kramného, který vypracovalo Oddělení soudního lékařství Nemocnice České Budějovice nikdy nebylo jmenováno ministerstvem spravedlnosti a tento znalecký ústav nikdy nebyl zapsán v Ústředním věstníku ČR, což jsou dvě zcela základní podmínky, aby nějaká instituce vůbec posudek mohla udělat,“ sděluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se v kauze dlouhodobě angažuje a inicioval i prověření ústavu.

Jeden z největších českých justičních omylů

„Znalecký posudek v trestní věci Petra Kramného byl teprve třetím znaleckým posudkem, který tento vlastně oficiálně neexistující znalecký ústav vypracoval. Zároveň také prvním, kde byla horní trestní sazba větší jak 5 let. Posudek ani neobsahoval znaleckou doložku a byl oražen znaleckou pečetí zcela jiného znaleckého ústavu. To na celý případ vrhá úplně nový pohled!“ je přesvědčen Zdechovský a připomíná, že to byl právě tento posudek, kvůli němuž byl odsouzen nejen Petr Kramný, ale i znalci Matlach a Fargaš.

„Nyní jsem si proto už jistý, že kauzu Petra Kramného půjde zařadit mezi nejspornější případy vraždy v polistopadové historii. Samozřejmě netvrdím, že je Kramný zcela nevinný, je ale jisté, že Monika a Klára Kramných zřejmě nezemřeli tak, jak je uvedeno v rozsudku soudu,“ dodává Zdechovský s tím, že pravou příčinu smrti už teď pravděpodobně nebude možné zjistit. V tělech totiž od převozu z Egypta chyběly žaludky pro prověření možné otravy a klíčové důkazy z pitvy neoprávněně zničil znalec Igor Dvořáček.

Petr Kramný byl odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Vinu však od začátku popírá. Soud ho odsoudil na základě nepřímých důkazů.Více informací:

1) https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/petr-kramny-soud-stiznost-ustavni-soud-vrazda-manzelka-dcera.A200309_121505_ostrava-zpravy_woj - informace k případu z března 2020, kdy Ústavní soud odmítl obnovu řízení

2) https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/petr-kramny-igor-fargas-radek-matlach-znalci_1909121015_pj - informace k odsouzení původních znalců Fargaše a Matlacha, kteří se klonili k variantě, že úmrtí způsobila otrava

3) https://twitter.com/TomasZdechovsky/status/1260859215515615232?s=20

Komentáře europoslance Zdechovskému k případu:

1) Skandální zametání důkazů v případu Kramný (září 2018) –
https://echo24.cz/a/Sx5Eh/skandalni-zametani-dukazu-vpripadu-kramny

2) Vražda proudem je nesmysl. Případ Kramný se musí znovu otevřít! (srpen 2018) –
https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=676890

3) Petr Kramný opět vraždil v Egyptě! (satirický přehled dalších podivných úmrtí v Egyptě, říjen 2019) - https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=733266

Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 5. 2020 13:35
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.