Podle norských matek je Michaláková symbolem boje proti Barnevernetu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Podle norských matek je Michaláková symbolem boje proti Barnevernetu


Brusel – Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) přijal v Evropském parlamentu v Bruselu představitelky norských matek, které přišly o své děti. Jedna je neslyšící zdravotní sestra, roto úřady usoudily, že synovi bude lépe ve zdravé pěstounské rodině. Druhá vychovala dvě děti. Vzali jí až posledního syna, který je autista, když mu bylo 14 let. Ani jedna z nich nebyla nikdy trestně stíhána a důvodem odebrání bylo postižení dítěte nebo matky.

„Norský systém je velmi uzavřený, nic nelze medializovat, protože to pak přitíží při řešení sporu. Během dvou let bylo v Norsku rodičům odebráno šest set dětí. Často k odebrání stačí, pokud dítě nebo jeho rodič má handicap,“ svěřila se Zdechovskému Inger Mohus, podle které Eva Michaláková a lidé v Česku jsou v Norsku obdivováni za to, že dokázala otevřít dlouho tabuizované téma Barnevernetu a jeho praktik.

V Norsku přichází o své děti nejen cizinci
V Norsku přicházejí o své děti nejen cizinci, ale i samotní Norové. Potvrdila to norská matka Inger Mohus, která přišla o svého čtrnáctiletého autistického syna. Podle Norky May Angelica Lund rozhodují norské soudy neobjektivně a soudci jsou úzce provázání se sociálním úřadem Barnevernet, což někteří v posledních měsících i otevřeně přiznali v tamních médiích.
Podle českého europoslance Zdechovského je důležité, aby o norských praktikách a zdejším netransparentním systému věděla mladá generace Norů. „Znám opravdu desítky případů rodičů, kterým norské úřady odebraly děti. Není možné mlčet, když vám úřady neoprávněně odeberou děti,“ zdůraznil Zdechovský a doporučil May Angelice Lund a Inger Mohus, aby v monitorování případů odebraných dětí v Norsku pokračovaly, aby oslovovali své poslance a dávali o tom vědět veřejnosti.

Michalákovou podpořili dopisem i indičtí intelektuálové
Norským odebíráním dětí se bude v příštích týdnech zabývat Evropský parlament na jednání Petičního výboru, který opakovaně dostal podnět z různých zemí EU. Případ Evy Michalákové totiž vyvolal obrovskou míru solidarity po celém světě. Naposled se veřejně ozvali indičtí akademici, manažeři a spisovatelé, kteří adresovali dopis norskému velvyslanci v Dílí, aby se zasadil o vyřešení případu Evy Michalákové. Podle jejich názoru by se děti měly vrátit rodičům, případně prarodičům do České republiky.


Výzvu indických akademiků najdete zde:
http://www.barnevern.org/india-stotter-tsjekkia-i-eva-michalakova-saken/

Diskuse o norském systému v indické televizi:
https://www.youtube.com/watch?v=NXMQ4zeb58g&feature=youtu.be&app=desktop

Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 18. 10. 2015 17:23
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.