Pilotní projekt pro předškoláky | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Pilotní projekt pro předškoláky


Zasednutí do školních lavic může u dětí s nedostatkem pohybu či s chybnými pohybovými návyky vyvolat bolesti zad či vést k nesprávnému držení těla, které ovlivní zdraví dětí i v dospělosti. Prevenci pozdějších obtíží, ale i odhalení skrytého talentu dětí, přinese pilotní projekt Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE a Nadace sportující mládeže, nad kterým převzal záštitu starosta 1. MO Plzně Mgr. Miroslav Brabec.

V úterý 27. září se na 78. MŠ v Plzni, Sokolovská 30, uskutečnilo testování pohybových dovedností dětí. Pilotní projekt s názvem Pohyb “1P“ doplňuje preventivní program Zdravotně preventivního centra, který pro děti z mateřských školek připravila Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE. Projekt Pohyb „1P“ z dílny spolutvůrců kampaně „Česko se hýbe“ probíhá v týdnu od 26. září i v dalších mateřských školkách v prvním plzeňském městském obvodu.

Na předškoláky čeká testování jejich pohybových dovedností, obratnosti, motorických schopností a koordinace. Test složený ze cviků určených speciálně na zjištění pohybové úrovně pětiletých dětí sestavila Nadace sportující mládeže. Vyhodnocení testů prozradí úroveň motorického stavu dítěte a upozorní na vadné držení těla, nebezpečí nadváhy či svalovou dysbalanci vedoucí k pozdějším potížím s páteří. Rodiče po vyhodnocení testů obdrží ucelené informace o výsledku jejich dítěte doplněné o nabídku sportovních aktivit v blízkosti jejich bydlišti. „Chceme rodiče upozornit na význam pohybových aktivit u takto malých dětí, který je někdy podceňován,“ říká Mgr. František Berka z Nadace sportující mládeže. Jeho slova potvrzuje i Ing. Jiří Těhan, MBA ze Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE: „Předškolní děti jsou ve věku, kdy se formují jejich základní návyky v péči o zdraví a vyvážený pohyb je prevencí pozdějších zdravotních potíží.“

A proč nad projektem spojily síly právě Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE a Nadace sportující mládeže? „Pilotní projekt Pohyb „1P“ je ideálním doplněním mozaiky aktivit Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE v oblasti prevence. Pilotní projekt jsme se rozhodli provést v Plzni v mateřských školkách, které zároveň absolvují náš program stomatologické prevence u dětí. Ten je součástí Zdravotně preventivního centra,“ říká Ing. Jiří Těhan, MBA a dodává: „Po vyhodnocení pilotního projektu se rozhodneme, jestli se testování pohybových schopností dětí stane součástí nabídky Zdravotně preventivního centra, s kterým navštěvujeme města po celé republice a poskytujeme školkám i veřejnosti možnost prevence.“

Pilotní projekt Pohyb „1P“ koresponduje se záměrem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR zavést standardy pro poslední ročník mateřské školky. Záštitu nad projektem převzal Mgr. Miroslav Brabec, starosta 1. MO Plzně. „Projekt Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE a Nadace sportující mládeže vnímám jako formu služeb obyvatelům našeho obvodu,“ vysvětluje Mgr. Miroslav Brabec. Přechod z mateřské školky na základní školu je významným okamžikem v životě každého dítěte. Všichni rodiče prožívají tento okamžik spolu se svými dětmi a mohou jej výraznou měrou ovlivnit. Proto rodiče kromě výsledků testu obdrží také informační set. „Informační set obsahuje řadu užitečných rad a doporučení, které rodičům i dětem usnadní vstup do školy. První městský obvod tak chce rodiče dětí zapojených do projektu Pohyb „1P“ informovat o nabídce aktivit, do nichž se občané obvodu mohou zapojit. Projekt Pohyb "1P" považuji za přínosnou aktivitu, která by se měla opakovat i v dalších letech,“ dodává Mgr. Miroslav Brabec.
Kontakt:

Zuzana Brávníková
PR
zuzana.bravnikova@zpma.cz
www.zpma.cz
312 258 129


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 27. 9. 2011 14:54
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE (ověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.