Pavol Lukša: Hrozí další úbytek zemědělské půdy | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Pavol Lukša: Hrozí další úbytek zemědělské půdy


POZMĚŇOVACÍ NÁVRH K ZÁKONU O PODPOROVANÝCH ZDROJÍCH ENERGIE, KTERÝ PŘINÁŠÍ OSVOBOZENÍ ODVODY ZA VYNĚTÍ Z PŮDNÍHO FONDU PRO NĚKTERÉ STAVBY, BY V PŘÍPADĚ SCHVÁLENÍ ZNAMENAL POHROMU A DALŠÍ VÝRAZNÉ SNIŽOVÁNÍ ROZLOHY ZEMĚDĚLSKÉ PŮDY.

Zrušení odvodu v případě nutných dopravních staveb je vzhledem k jejich rozloze ještě akceptovatelné, v případě průmyslových areálů by však přinesl nevratné škody.
Zemědělská půda představuje strategickou surovinu, u které musí existovat určitá míra ochrany a regulace. Vláda se k tomu zavázala v programovém prohlášení. I když v současnosti nehrozí České republice nedostatek potravin a jejich ceny dramaticky nerostou, v budoucnosti může dojít ke změnám. Rychlý růst světové populace a zvyšující se poptávka po potravinách může způsobit prudké zvýšení jejich cen a snižování jejich dostupnosti. Na tato rizika nebudeme moci zareagovat, pokud bude v České republice pokračovat úbytek orné půdy v průměru o 15 hektarů denně a my jej ještě budeme podporovat osvobozením od odvodů.
Rozumím, že vyšší odvod zvyšuje náklady developerů a jiných investorů. Nicméně je třeba poukázat, že v České republice existuje celá řada nevyužitých areálů, tzv. brownfieldů, kde lze realizovat investici, aniž by muselo docházet k úbytku zemědělské půdy. Diskutujme o jiných řešeních, např. určeme vyšší procento odvodu obcím, které pak budou moci investorům ulevit třeba prostřednictvím daně z nemovitosti.
Všichni poslanci napříč politickým spektrem by neměli výše zmíněný pozměňovací návrh Hospodářského výboru podpořit, pokud nechtějí přihlížet další destrukci půdního fondu. Koaliční poslanci by pak měli být vázáni programovým prohlášením vlády.
Kontakt:

Alžběta Plívová
Tisková mluvčí
plivova@top09.cz
www.top09.cz
00420733663969


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 9. 11. 2011 13:37
Kategorie: Politika
Název zdroje: TOP 09 (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Politická strana
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.