OLAF uzavřel tři případy zneužití zemědělských dotací na Slovensku | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


OLAF uzavřel tři případy zneužití zemědělských dotací na Slovensku


Slovensko – Evropský úřad pro odhalování podvodů (OLAF) uzavřel 3 případy týkající se přímých plateb v zemědělství. Vyšetřování potvrdilo, že na Slovensku není dostatečná kontrola u případů, kdy o dotaci na stejný pozemek zažádá velký holding a malý zemědělec, kterému skutečně patří. Dále pak také to, že byly dotace pobírány třeba na parkoviště či hřbitovy, což není obhospodařovaná zemědělská plocha. O těchto podvodech psal zavražděný novinář Ján Kuciak.

„OLAF nyní potvrdil to, co jsme v kontrolním výboru říkali už dlouho. Na Slovensku byly zneužívány přímé zemědělské platby, kdy místo malých farmářů dotaci podvodem získal velký holding. Odhaleny byly i případy, kdy daňoví poplatníci přispívali na údajné pěstování zeleniny na betonových parkovištích nebo hřbitovech,“ popisuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se jako koordinátor kontrolního výboru europarlamentu problematikou intenzivně zabývá už druhý mandát.

„OLAF nyní bude spolupracovat se slovenskými úřady, aby co nejrychleji odstranily odhalené systémové nesrovnalosti. V Evropském parlamentu jejich závěry také zohledníme při prosazování lepších registrů majitelů, kdy by měl být realizován návrh týkající se zákazu kradení zemědělské půdy vlastníkům a mechanismus na pomoc zemědělcům v boji proti organizovanému zločinu,“ doplňuje Zdechovský s tím, že ti, kteří podvody páchali, už z velké části nyní čelí na Slovensku trestním stíháním.

Pokud chce někdo získat zemědělské dotace, musí splnit určité minimální požadavky na počet obhospodařovaných hektarů půdy a na požadovanou částku, kdy uchazeči musí být aktivními zemědělci.


Více informací:

1) https://ec.europa.eu/anti-fraud/media-corner/news/21-01-2021/olaf-closes-cases-eu-agricultural-funds-slovakia_en

2) https://zdechovsky.eu/aktuality/kvuli-vrazde-slovenskeho-novinare-chysta-evropsky-parlament-kontrolni-misi (z roku 2018 k misím EP na Slovensko)

3) Štefanec, Zdechovský: OLAF prešetruje podnety slovenských malých farmárov: http://www2.eppgroup.eu/press-release/136651?usebuid=15750

4) https://zdechovsky.eu/aktuality/v-souvislosti-se-zemedelskymi-dotacnimi-podvody-na-slovensku-uz-bylo-obvineno-96-osob

5) Tomáš Zdechovský - podvody se zemědělskými dotacemi na Slovensku: https://youtu.be/OtuVZ-JDiaA (krátké video o zapojení kontrolního výboru doKontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 22. 1. 2021 9:23
Kategorie: Zemědělství
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.