Odstartovala petice za jedno sídlo Evropského parlamentu. Přidávají se i Češi | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Odstartovala petice za jedno sídlo Evropského parlamentu. Přidávají se i Češi


Brusel - V Evropském parlamentu odstartovala kampaň „Jedno sídlo" peticí na webové stránce change.org. Cílem je získat podporu evropských občanů k tomu, aby Evropský parlament měl pouze jedno sídlo. V současné době totiž poslanci a úředníci pracují v Bruselu i ve Štrasburku. Řídící skupina za Jedno sídlo organizuje proevropskou kampaň, která je podpořena více než sty poslanci různých národností. Skupina pracuje napříč všemi frakcemi v Evropském parlamentu.

„Musíme se zodpovědně ptát, zda má toto archaické zřízení rozdělení práce mezi Brusel a Štrasburk smysl ještě v této době či zda jde o rigidní smýšlení některých členských států. Ano, v minulosti šlo o symboliku a jasný signál rozdělení moci členských států, dnes jsme už ale zcela jinde. Podle mého by se daly ušetřené náklady investovat do zajímavějších projektů, například na rozvoj regionů," okomentoval Zdechovský své důvody k působení ve skupině.

Stovky poslanců a tisíce úředníků nyní musí přejíždět mezi Bruselem a Štrasburkem
Jedno sídlo Evropského parlamentu by přineslo výhody, ať už by šlo o snížení nákladů, udržitelnost či zvýšenou efektivnost instituce. „Evropští občané chtějí, abychom pracovali efektivněji a to nenákladným a udržitelným způsobem," říká Anna Maria Corazza Bildt, předsedkyně kampaně za Jedno sídlo z Evropské lidové strany. V současnosti 751 poslanců Evropského parlamentu společně se zhruba 5 000 zaměstnanci cestuje každý měsíc pravidelně z Bruselu, kde je normálně vykonávána většina práce, do Štrasburku, kde se odehrávají plenární zasedání.
Jedno sídlo ušetří na 114 milion eur
„Evropský účetní dvůr odhadl, že náklady na toto cestování se ročně vyšplhají až na 114 milion eur a mají za následek vypouštění 19 000 tun oxidu uhličitého do atmosféry,“ upozorňuje Zdechovský. Navíc to také znamená ztrátu zhruba dvanácti pracovních dní ročně na jednoho zaměstnance způsobenou cestováním; celkově jde o 60 000 pracovních dní za rok. Nejen, že tato situace je nákladná a nehospodárná, ale způsobuje nižší efektivitu Evropského parlamentu.

Jedno sídlo musí být schváleno všemi členskými státy
Poslanci Evropského parlamentu již léta velkou většinou hlasují za jedno sídlo a za to, aby se mohli sami rozhodnout, kdy a kde se budou scházet. Aby mohlo dojít ke změně, bude potřeba změnit zakládající smlouvu o Evropské unii. Takováto revize nicméně musí být schválena všemi 28 členskými státy jednotně.
„Potřebujeme podporu občanů, abychom mohli vyvinout nátlak na vlády jednotlivých států. Ačkoliv většina lidí souhlasí, že současná situace by se mohla výrazně zlepšit, tato otázka je natolik citlivá, že nikdy nebyla pořádně prodiskutována," dodává Beatriz Becerra, místopředsedkyně kampaně za Liberální stranu.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 21. 7. 2015 17:23
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.