Národní tým vyráží na mistrovství světa do Kapského Města | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Národní tým vyráží na mistrovství světa do Kapského Města


Praha – V pondělí 16. ledna odlétá skupina pěti mladých debatérů reprezentovat Českou republiku do Jihoafrické republiky na mistrovství světa v soutěžním akademickém debatování. Tato událost je vyvrcholením celé sezóny a v letošním roce se koná od 17. do 27. ledna v Kapském Městě. Prestižního mezinárodně uznávaného turnaje se letos zúčastní 48 týmů z celého světa.

Již od roku 1995 měří český národní tým každoročně své debatní schopnosti a dovednosti s týmy z ostatních zemí na mistrovství světa - World Schools Debating Championship (WSDC). To se v letošním roce koná v Jihoafrické republice a soutěžit zde bude na 48 týmů. Český tým tak v osmi základních kolech bude usilovat o postup do vyřazovacích bojů, kam se dostane 16 nejlepších.

Pod vedením trenéra Dušana Hrabánka z Asociace debatních klubů, o.s. bude Českou republiku v Kapském Městě reprezentovat Jakub Langr a Markéta Tichá (oba Gymnázium Nad Alejí, Praha), Ján Michalčák (Open Gate Boarding School, Babice), Dan Žďárek (Prague British School) a Margareta Chlubnová (PORG). V tomto složení se tým intenzivně připravoval již od října na pravidelných víkendových setkáních, která se konala v Praze, a to za podpory Gymnázia Nad Alejí.

Debaty proběhnou jak na připravená témata, u nichž měli debatéři na přípravu svých argumentů dva měsíce času, tak i na nepřipravená, kdy téma debaty bude oznámeno teprve jednu hodinu před samotným začátkem. Argumentační boje tak vypuknou například nad otázkou, zda by nově demokratizované arabské státy neměly povolit účast ve volbách náboženským stranám nebo jestli by rozvojové země měly omezit přesídlovaní svého obyvatelstva z venkova do měst.

Pro přiblížení toho, jak soutěžní debata ve skutečnosti vypadá, si můžete představit klasický spor u soudu. Dva tříčlenné týmy se střetnou na ostří slov a argumentů ke zpravidla kontroverzní tezi, např. „měli bychom podporovat rozvoj jaderné energetiky.“ Jeden tým má za úkol tezi obhajovat (tzv. Afirmace neboli Propozice) a druhý vyvrací stanovisko prvního týmu (tzv. Negace neboli Opozice).

V debatě jsou stěžejní argumenty se správnou logickou sousledností, důkazy na jejich podporu a obhájení a samozřejmě přesvědčivý přednes, který diváka zaujme. Každý debatér-mluvčí, má specifickou úlohu a časový limit. O vítězi pak rozhoduje akreditovaný rozhodčí podle pravidel debaty. Primárním cílem debatování však není zvítězit, ale naučit se novým věcem. Stejně tak i ambice turnaje nejsou jen najít nejlepší debatéry, ale také přispět ke kulturnímu porozumění a šíření svobody slova.

V České republice debatování organizuje občanské sdružení Asociace debatních klubů (ADK), které je nevládní neziskovou organizací, jejímž cílem je debatováním vzdělávat mládež v České republice. ADK je členem mezinárodní debatní organizace IDEA (International Debate Education Association) a zároveň členem České rady dětí a mládeže.

PR management ADK
pr@debatovani.czKontakt:

Vojtěch Černý
PR manager
vojtech.cerny@debatovani.cz
http://www.debatovani.cz
775064465


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 16. 1. 2012 12:00
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: Asociace debatních klubů, o. s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Občanské sdružení Asociace debatních klubů napomáhá aktivnímu sebevzdělávání, které naplňuje v rovině výchovné, vzdělávací a společenské. Sdružení organizuje v ČR vzdělávací programy (Debatní liga, Romská debatní liga, Debatování napříč osnovami aj.) zaměřené na využití debaty jako výukové metody. Asociace debatních klubů je členem mezinárodní debatní organizace IDEA (International Debate Education Association). Vybírá a podporuje národní reprezentaci České republiky zejména pro mezinárodní debatní soutěže pořádané organizacemi IDEA a WSDC. ADK je členem České rady dětí a mládeže a organizací uznanou MŠMT ČR pro oblast práce s dětmi a mládeží na léta 2008 až 2010.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.