Na nový způsob financování regionálního školství nejvíce doplatí kraje a obce | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Na nový způsob financování regionálního školství nejvíce doplatí kraje a obce


Připravovaná změna systému financování regionálního školství, které nebude nově postavena jen na finančních prostředcích tzv. na hlavu, tedy za počet žáků, ale také na kvalitě, byla očekávána s velkým napětím. Výsledkem je, že na tento způsob financování doplatí nejvíce kraje a obce.

„O proklamovaném začleňování prvku kvality ani stopy, ba co více, jedná se o pouhý polotovar, jehož spuštění vnese do systému akorát velký chaos. Ministr Josef Dobeš chce zásadním způsobem omezit kompetence krajů a obcí v oblasti školství, ale zároveň na ně hodlá přenést odpovědnost za problémy, které není sám schopen vyřešit. Jde především o platy nepedagogických pracovníků, financování školních služeb. Velmi pravděpodobně dojde k likvidaci základních uměleckých škol a dalších volnočasových aktivit, které ministr nechce dále finančně podporovat, a přehodí jejich placení plně na rodiče a zřizovatele škol,“ vysvětluje Marcel Chládek, senátor a stínový ministr školství za ČSSD.
Poskytnutím stejného příspěvku z rozpočtu soukromým i veřejným školám, na základě tzv. optimální třídy, chce ministr kompenzovat soukromým školám plánované zrušení příspěvku státu na provozní výdaje. Vyvstává ovšem závažná otázka, proč by měly mít soukromé vysoké školy stejný příspěvek jako veřejné vysoké školy, když mají možnost vybírat školné? „Vzhledem k tomu, že ministr Dobeš ujišťuje, že tato operace nebude mít dopad na státní rozpočet, je téměř jisté, že škrty půjdou na úkor krajů a obcí, což bude mít na rozvoj regionálního školství fatální dopady,“ zdůrazňuje Marcel Chládek.

Kontakt:
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 9. 2011 15:18
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: Marcel Chládek (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PhDr. Marcel Chládek, MBA, stínový ministr školství za ČSSD, senátor Parlamentu ČR, místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.