MŮD architekti proměňují klasickou českou vilu ve funkcionalistické dílo | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


MŮD architekti proměňují klasickou českou vilu ve funkcionalistické dílo


STÁHNOUT vila11.jpg (maximální velikost 0,5 MB)

V Plzni je realizována architektonická proměna klasické české vily tvaru kostky v neobyčejnou vilu ve funkcionalistickém nadčasovém provedení. Návrh architektonického studia MŮD Architekti neopomenul moderní technologické postupy a energetické smart řešení s využitím ekologicky šetrných prvků.

Ačkoliv objekt byl zbudován již před dvaceti pěti lety, investor se stále snaží do něj přinášet aktuální trendy a technologie a tím si zpříjemnit jeho užívání.

Mimo stavební úpravy přinášející domu vzhled funkcionalistické vily, je tak myšleno i na návrh nového zdroje vytápění, rekuperace či fotovoltaiky. Byť se objekt nyní nachází na počátku své přeměny, v plánu je umístění tepelného čerpadla v doprovodu podlahového vytápění.

Pro zpříjemnění tepelné pohody v létě si investor zvolil variantu reverzního tepelného čerpadla, které zajišťuje možnost chlazení v čím dál více teplých letních dnech. Tento systém bude doplněn o systém rekuperace vzduchu, kde bude kruciální správný návrh pro stávající objekt.

Kromě zajištění tepelné pohody v zimě i létě pomocí obnovitelných zdrojů energie není opomenuta ani elektrická energie. Ta by v budoucna byla zajištěna fotovoltaickými panely na hlavní střeše vily a sousední garáže (obě střechy jsou ploché). Zde bude ovšem velmi dbáno na vzhled a umístění panelů tak, aby nenarušily atmosféru vily z dob funkcionalismu, kde jsme na střechách panely vídat nemohli.

K tomu by mohly být nápomocné panely, které se kladou s mírným či dokonce nulovým sklonem, a tak nejsou za atikami plochých střech viditelné.

Architektura s odvahou ke změně

Jednou z klíčových částí stavby, kterou projektuje plzeňské studio MŮD architekti, je nová luxferová stěna kolem schodiště, která využívá speciální tepelně izolační skleněné tvárnice. Výzvou pro architekty byla nejen její výška, ale i orientace vůči světovým stranám, kvůli které bylo třeba zohlednit teplotní roztažnost materiálu.

Ve skleněné části vily potom v návrhu vzniklo nové ocelové schodiště, na kterém architekti MŮD úzce spolupracovali s investorem – strojním inženýrem, který projevil jasnou představu o pojetí stavby a jednotlivých prvků.

"Společně s panem investorem řešíme i návrh zábradlí, které se bude kotvit přímo do luxferové stěny. Aby vše správně fungovalo, musí být výšky i detaily precizně naplánované ještě před samotnou realizací," uvedl Jan Ret, architekt studia MŮD Architekti.

Luxfery nalezly v rámci projektu využití i ve venkovním prostoru vily. Použita byla pochozí varianta k prosvětlení anglického dvorku u vstupu do vily.

Zajímavostí bylo i to, že luxfery v určitém standardu v dnešní době nejsou jednoduše dostupným zbožím. To nakonec byla výzva i pro MŮD Architekty, jelikož výrobce luxfer měl odstávku pece, která probíhá jen jednou za deset let – a to je právě letos, kdy realizace probíhá.

I s tím se tým plzeňských architektů při plánování vyrovnal a získal preferované prvky pro stavbu.
Fasáda, terasy i luxferové schodiště
Vila byla po více jak 20 letech z vnějšku v nevyhovujícím stavu a žádá si opravu fasády. Dalším přáním investora bylo lépe vyřešit fungování vnitřního schodiště, které je nyní nedílnou součástí jednoho rozlehlého bytu a jednotlivá patra nejdou rozdělit.

Součástí úkolu bylo jižní fasádu doplnit o venkovní pobytové terasy, které slouží jako rozšíření vnitřních obytných ploch a zastíní je před slunečními paprsky. Navíc při zatažené obloze umožňují venkovní sezení a ochranu před deštěm. Vzniká také nová pobytová střecha, jakožto penthouse, tzv. Ložnicové patro.

Na jižní fasádě se k obytné terase přidává přístupové schodiště, které zavede obyvatele přímo k bazénu v přízemí a do sadu kolem.

Dalším důležitým krokem je změna prostoru již zmiňovaného schodiště, nově umístěného do luxferové věže, které se stane společným a z části samostatně fungujícím prostorem domu. Jednotlivá patra domu budou fungovat nyní nezávisle na sobě. Současným důvodem úpravy schodiště bylo také zajištění budoucí bezbariérovosti domu. Dům totiž s původním schodištěm nebyl bezbariérový, do domu se vstupovalo trochu nešikovně z terénu na mezipodestě.

Při této příležitosti je fasáda ze severní strany odkryta na základovou spáru a vzniká tak prostor pro anglický dvorek, kterým proudí světlo do původně zasypaného suterénu. Je zde také zpřístupněn historický klenutý sklep / kryt sousedící s domem.

Nedílnou změnou jsou nové otvory a úpravy všech fasád domu. Cílem je všechny fasády uvést do harmonického celku, stanovit ideální poměr mezi použitím velkých a menších okenních otvorů a ustálit společnou řeč všech prosklených a luxferových ploch, ostrých a oblých tvarů, subtilních a masivních prvků.

Autor projektu: MŮD Architekti, Ing. Arch Jan Ret

Kontakt pro média
Ing. Arch. Jan Ret
jan.ret@mudarchitekti.cz








Kontakt:

Jan Ret
Jednatel
jan.ret@mudarchitekti.cz
www.mudarchitekti.cz
+420 721 773 608


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 7. 2025 8:17
Kategorie: Kultura
Název zdroje: PARCO Consulting s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
agentura
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.