Moderátor pořadu České televize Romaňi Luma Martin Grinvalský seznamuje ostravské děti s médii | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Moderátor pořadu České televize Romaňi Luma Martin Grinvalský seznamuje ostravské děti s médii


Redaktor a moderátor pořadu České televize Romaňi Luma Martin Grinvalský v rámci projektu romský mentor seznamuje děti s oblastí sdělovacích prostředků – médií. Mentor spolupracuje s dětmi na Církevní ZŠ P. Pittra v Ostravě.

Redaktor a moderátor pořadu České televize Romaňi Luma Martin Grinvalský v rámci projektu romský mentor seznamuje děti s oblastí sdělovacích prostředků – médií. Mentor spolupracuje s dětmi na Církevní ZŠ P. Pittra v Ostravě.

Aktivní přístup vedení školy zapojovat se do realizace projektů, umožnil spolupráci místní asistentky a mentora a následnou práci s dětmi. Vzdělávací koncepce této školy spočívá v individuálním přístupu k dětem, jenž je realizován v menších žákovských kolektivech než mají běžné základní školy a s pomocí vychovatelů – asistentů učitele.

Při počátečních setkáních mentor dětem postupně představil funkce a druhy médií a jednotlivá romská média u nás i ve světě. Neunikly ani rozboru jednoho dílu pořadu Romaňi Luma. Hravou formou situačního učení si děti pravidelně procvičují komunikační dovednosti a zkouší si práci redaktora, která vyžaduje nejen schopnost rychlé reakce a pohotového kladení otázek, ale i nutnou přípravu daného tématu. Při říjnové návštěvě v ostravské škole jsem ani já neunikla různorodým otázkách malých žurnalistů.

V rámci dalších setkání děti poznávaly romskou literaturu, hudbu, tanec i osobnosti. Návštěvu na setkání s dětmi přijala zpěvačka Veronika Kačová a fotbalista FC-Baník Ostrava Martin Čeveňák. Pak již děti začaly sbírat materiál pro své reportáže. Texty si zaznamenávají do deníků a nechybí ani vytváření výtvarných dílek např. na základě témat přečtených romských básní a pohádek. Pro zpestření průběhu jednotlivých setkání nemohou chybět ani hry. Dojmy ze setkání pak děti vyjadřují pomocí výtvarných technik, nejčastěji formou koláží. Společně za podpory dvoučlenného týmu mentor – učitel děti vytvoří společný deník, který bude obsahovat vše co děti vytvořily – psané texty, výtvarná díla i fotografie. Přitom děti pracují i na druhém ambiciózním cíly a to na nahrání CD s romskou poezií a prózou a musím říct, že ačkoli jsem zatím slyšela pouze ukázku, už se těším až si jej poslechnu celé.

Romský mentor je projekt, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury. Do České republiky jej přinesla organizace Open Society Institute (OSI) z Budapešti, která jej plně dotuje. Realizátorem v Česku je od roku 2011 občanské sdružení ROMEA.

Více informací naleznete na stránkách sdružení Romea či na facebooku.
Kontakt:

Iva Hlaváčková
Koordinátorka projektů
stipendia.romea@gmail.com
http://www.romea.cz/sdruzeniromea/
257 329 667


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 19. 1. 2012 15:59
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: ROMEA, o. s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Sdružení ROMEA je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením občanů a právnických osob, které spojuje podpora boje proti rasismu, rozvíjení dodržování lidských práv, napomáhání k rozvoji demokracie a tolerance ve společnosti. Základním posláním je sdružovat zejména mladé občany romské a české národnosti, kteří chtějí pomáhat romskému a českému národu ke zlepšení jejich vzájemného soužití.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.