Ministerstvo průmyslu nevyplácí podpory malým vodním elektrárnám, vymlouvá se na Brusel | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Ministerstvo průmyslu nevyplácí podpory malým vodním elektrárnám, vymlouvá se na Brusel


Praha – Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů oznámil, že by v brzké době měly být malým vodním elektrárnám (MVE) opět vypláceny provozní příspěvky, které začátkem roku zastavilo Ministerstvo průmyslu a obchodu za přispění Energetického regulačního úřadu kvůli chybějící notifikaci nových zákonů Evropskou komisí. Chyba je ale na straně ministerstva, které MVE zrekonstruované v letech 2013 – 2015 nelogicky přesunulo do kategorie 2016+ a ignoruje fakt, že zmiňované elektrárny byly v provozu už před letošním rokem, a to podle stávajících schválených zákonů. Evropská komise jejich vysvětlení na základě evropské legislativy vyvrátila a zmíněné přehození do nového režimu nikdy nepožadovala. Nyní se čeká, zda ministerstvo přizná, že je v této oblasti evropské právo nadřazené českému.

„Ministerstvo průmyslu přes všechny předložené argumenty, právní výklady a naše poznatky trvalo na svém názoru, že MVE zrekonstruované v letech 2013 – 2015 patří pod projednávanou notifikaci 2016+. Dokonce nám doporučili, abychom jeli do Bruselu potřebnou notifikaci podpořit. Oslovili jsme proto pana europoslance Zdechovského, který je členem rozpočtového a kontrolního výboru, a on nám tuto schůzku ochotně zajistil a též se jí osobně s důkladnou znalostí problému zúčastnil,“ říká člen užšího vedení Svazu Jan Štěpánek a dodává, že výsledná zjištění MPO dále ignorovalo, protože se nejednalo o oficiální návštěvu a výstupy nedostali písemně.


V severních Čechách už oznámili plánované zdražení povrchové vody o 20%

Celé chybné přeřazení ovlivnilo 105 elektráren, z nichž největší jsou ve vlastnictví státu. „V podstatě zadržují 200 mil., z nichž 140 mil. patří Povodí Ohře, které spadá pod ministerstvo zemědělství. Z tohoto důvodu naši zástupci společně s pracovníky Povodí Ohře spolupracovali na přípravě materiálu, kterým by, jak navrhl náměstek ministra zemědělství Ing. Kendík, celý problém měla definitivně vyřešit již jen vláda ČR na svém, doufejme, nejbližším, neboť my jsme již vyčerpali všechny možnosti, jak přimět MPO ke změně svého stanoviska.“ vysvětluje místopředseda Svazu Robert Turinský. „Ekonomika podniků Povodí podléhá hospodářským plánům, proto už v severních Čechách oznámili, že pokud se situace brzy nevyjasní, bude nutné zdražit surovou vodu pro vodárenské účely o 20%,“ dodává Turinský.


Ministerstvo průmyslu muselo vysvětlovat svůj postoj v Bruselu

Turinský i Štěpánek nyní vidí naději na rychlé vyjasnění situace, protože se do problematiky znovu vložil europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL), který podle jejich slov z vlastní iniciativy dokázal v rekordně krátkém termínu vysvětlit tuto kritickou situaci na úřadu eurokomisaře pro hospodářskou soutěž. „V důsledku této jeho osobní iniciativy následně došlo k jednání zástupců MPO v Bruselu a konečně byl vzat na vědomí názor, že MVE rek. 2013 – 2015 nemohou být podřazeny pod probíhající notifikaci 2016+,“ chválí Zdechovského vedení svazu. „Všechny tyto kroky a následný vývoj v této věci nás vede k přesvědčení, že v brzké době bude obnoveno vyplácení provozní podpory včetně jejího zpětného doplacení.“Kontakty:
Jan Štěpánek - stepanek@wenergie.com
místopředsedu SPVEZ Robert Turinský - 603 730 851, robert.turinsky@seznam.cz


Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 12. 8. 2016 0:49
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.