Lidovci chtějí vysvětlení ohledně kontroverzních zakázek ministerstva zdravotnictví | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Lidovci chtějí vysvětlení ohledně kontroverzních zakázek ministerstva zdravotnictví


Praha - Ač tuzemské firmy nabízí své ochranné výrobky vládě už od počátku roku, ta je přesto objednává v zahraničí. Proč jsou stále upřednostňovány zahraniční firmy, i když tuzemské společnosti dokážou pokrýt poptávku co do rozsahu i kvality? Týká se to termokamer, nanotechnologií, výroby roušek, respirátorů a řady dalších produktů. KDU-ČSL žádá vysvětlení.

„Opakovaně se dozvídáme, že s českými firmami nikdo nejednal a na jejich mnohdy opakované nabídky nikdo nereagoval,“ konstatoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, kterého zajímá, proč stát dává přednost zahraniční produkci. „Nerozumíme tomu, proč se podporuje například dovoz termokamer z Číny, když minimálně jedna tuzemská firma mohla potřeby státu už dávno pokrýt,“ dodal Jurečka.

České firmy stát oslovuje od dubna

Vesměs až od dubna se začíná stát ozývat tuzemským firmám a zajímá se o možnosti spolupráce. „To je pro nás nepřijatelné, v současné situaci musí být naší hlavní prioritou co největší soběstačnost v dodávkách ochranných pomůcek a dalších strategických produktů jako jsou například zmiňované termokamery. Nemůžeme se spoléhat na to, co se podaří nakoupit v zahraničí, kdy se k nám dodávka dostane a v jaké kvalitě nakonec bude,“ uvedl Jurečka. Podle kterého se ve chvíli, kdy světový trh trpí akutním nedostatkem těchto produktů, musíme soustředit a maximálně podpořit především vlastní produkci a případně i následný export.

Nanotechnologie a termokamery máme vyvážet

Je to jedna z možností, jak rozhýbat současnou stagnující ekonomiku a vytvořit si do budoucna dobrou pozici v tomto segmentu. Patříme ke světovým lídrům v oblasti nanotechnologií, dokážeme uzpůsobit výrobu tak, aby se její kapacita dostala na maximum a převýšila tuzemskou spotřebu. Naším cílem by mělo být co nejvíce zásobovat okolní trhy a ne házet místním firmám klacky pod nohy. Krize podle něj přeje především připraveným a nanotechnologie nebo dodávky termokamer jsou správným směrem, jak se po odeznění pandemie nestát zase jen montovnou Evropy.

Z nulového obratu na miliardu – i to umí nouzový stav

Zároveň bude KDU-ČSL chtít po ministerstvu zdravotnictví vysvětlení, z jakého důvodu byly nakoupeny ochranné pomůcky za více jak miliardu bez DPH přes firmu, která do té doby negenerovala žádný zisk. „Zdá se, že nouzový stav byl zneužitý k podivným nákupům a pokud se potvrdí zpráva, kterou publikoval Deník N, měla by tyto nákupy důkladně vyšetřit policie. Jestliže se podezření povrdí, pak je namístě rezignace ministra zdravotnictví,“ doplnil europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.


Kateřina Procházková, Jitka Fialová


Více informací:
1) Když si ministr zdravotnictví Vojtěch plete Čínu a Švýcarsko –
https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=749546
2) https://denikn.cz/339982/vojtechuv-resort-nakoupil-cinske-respiratory-za-vice-nez-miliardu-od-spici-firmy-s-nulovymi-trzbami/
3) https://denikn.cz/337720/zavolali-mi-z-ministerstva-vysvetluje-slovensky-majitel-svycarske-firmy-jak-ziskal-obri-zakazku-na-cinske-termokamery/

Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 4. 2020 23:36
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.