Lanškroun navštíví slavný rodák profesor Herwig Schopper | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Lanškroun navštíví slavný rodák profesor Herwig Schopper


V sobotu dne 29. května 2010 se v Lanškrouně uskuteční akce s názvem Oslavy 725 let od první písemné zprávy o městě Lanškroun. Oslav města se zúčastní osobnosti z politické scény: Ing. Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje, Ing. Ludmila Műllerová, senátorka za Ústeckoorlicko a Ing. Petr Šilar, radní Pardubického kraje. Dále pozvání přijal akademický malíř Zdeněk Kolářský a slavný lanškrounský rodák profesor Herwig Schopper s dcerou Doris, kterému bude v rámci oslav předána pamětní medaile města.

V sobotu dne 29. května 2010 se v Lanškrouně uskuteční akce s názvem Oslavy 725 let od první písemné zprávy o městě Lanškroun.
Oslavy budou slavnostně za zvuku fanfár zahájeny ve 14h. Pokud ale přijedete do Lanškrouna dopoledne, jistě nebudete litovat. Již od 9h je na nádvoří zámku připraven bohatý program. Např. šermířské vystoupení Rytířů Svatého Grálu, hry pro děti, ukázky sokolnictví, propagační výstava drobného zvířectva a mnohé další. Doprovodný program bude probíhat po celý den. V 15:30h si můžete poslechnout gotickou hudební skupinu Codex a od 18h bychom Vás rádi pozvali na koncert hudební skupiny One Brain s hosty k desátému výročí založení kapely. Bližší informace o programu naleznete také na stránkách města www.lanskroun.eu.
Oslav města se zúčastní osobnosti z politické scény: Ing. Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje, Ing. Ludmila Műllerová, senátorka za Ústeckoorlicko a Ing. Petr Šilar, radní Pardubického kraje. Dále pozvání přijal akademický malíř Zdeněk Kolářský a slavný lanškrounský rodák profesor Herwig Schopper s dcerou Doris, kterému bude v rámci oslav předána pamětní medaile města.
Profesor Herwig Schopper se v našem městě narodil v roce 1924. Tento významný vědec je nazývaný „lordem srážkové fyziky“ nebo také „pánem kruhových urychlovačů“. Herwig Schopper v Lanškrouně navštěvoval základní školu a díky své inteligenci začal o rok dříve studovat na místním gymnáziu, které ukončil ve školním roce 1941/42. Poté byl povolán do armády a na vlastní kůži zažil hrůzy války a dostal se do zajetí. Po válce se již nemohl vrátit do své vlasti, do Lanškrouna. V roce 1951 promoval na Technické univerzitě v Hamburgu a obdržel diplom z fyziky. Svůj vědecký obzor si rozšiřoval poté na univerzitách ve Stockholmu, Cambridgi a na Cornellově univerzitě v USA. Od roku 1957 působil jako docent na univerzitě v Erlangenu a jako mimořádný profesor v Mainzu (Mohuči). Za své vědecké úspěchy obdržel četná vysoká národní a mezinárodní vyznamenání např. Einsteinovu medaili UNESCO. Publikoval více než 200 vědeckých článků týkajících se optiky a fyziky pevných látek, jaderné fyziky a částicové fyziky a také knihy o vědě a společnosti, o využití vědy k mírovým účelům a porozumění mezi národy. Profesor Schopper je nejen vynikající vědec, diplomat, ale i velký člověk. V tisku pro něj volí novináři označení „superhvězda fyziky přichází z Lanškrouna“ nebo jiné výrazy, které ale svědčí o tom, že se nezapomíná na jeho původ. Přínosné bude jistě i připravované setkání se studenty na místním gymnáziu.
Proto neváhejte a přijďte se všemi lanškrouňáky oslavit tento svátek města.
Kontakt:

Drahomíra Lišková
Referentka kanceláře starosty a tajemníka
drahomira.liskova@mulanskroun.cz
465 385 226


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 26. 5. 2010 8:16
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Město Lanškroun (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Územně samosprávní celek
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.