Lanškroun – druhé nejlepší Město pro byznys v Pardubickém kraji | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Lanškroun – druhé nejlepší Město pro byznys v Pardubickém kraji


Dne 22. června 2010 byly v pardubickém hotelu Zlatá štika vyhlášeny výsledky pro Pardubický kraj celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2010. Cílem celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, je každoročně nalézt místo s nejlepšími podmínkami pro podnikání. Nejvhodnějším místem pro podnikání v kraji se v hodnocení patnácti měst tohoto regionu stala Litomyšl. Ta přitom loni byla až na předposledním místě. O druhé a třetí místo se letos podělila města Lanškroun a Pardubice. Lanškroun loni obsadil sedmé místo a letos nejvíce zabodoval v oblasti podnikatelského prostředí.

V Lanškrouně a v přilehlých obcích je například v místním podnikatelském prostředí o čtvrtinu vyšší podíl velkých firem. V porovnání s průměrnými krajskými hodnotami je zde dvojnásobná bytová výstavba.
Za zmínku stojí také to, že naše město má nejnižší poplatek za stánek v celém kraji, nejnižší dlouhodobou nezaměstnanost a také to, že lanškrounská radnice má nejvyšší kapitálové výdaje v poměru k výdajům provozním.
Naopak dobře jsme nedopadli v průzkumu mezi podnikateli, kde bylo osloveno 50 podnikatelů z našeho města, kteří hodnotili spokojenost podnikatelského života ve městě. Tady jsme skončili na předposledním, čtrnáctém místě. Stejně tak v loňském roce bylo subjektivní hodnocení lanškrounskými podnikateli negativní, což byl jeden z důvodů pro to, aby se tímto problémem město začalo zabývat. Dle Strategického plánu rozvoje města Lanškroun je do budoucna počítáno se zřízením Centra pro podnikatele, které bude zaštiťovat Odbor obecní živnostenský úřad Městského úřadu Lanškroun.
Celkově však pozitiva převažovala nad negativy a také díky tomu se můžeme těšit z krásného druhého místa v rámci Pardubického kraje.
Dle padesáti kritérií, která jsou rozděleny do šesti základních oblastí – podnikatelské prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenové podmínky a telefonický průzkum mezi podnikateli – je hodnoceno 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských správních obvodů. Zdrojem hodnot každého kritéria byla statistická data nezávislých a odborných institucí a odborníky garantovaný výzkum.
Téměř polovinu kritérií mohou radnice ovlivnit úplně nebo částečně. Město Lanškroun bylo nejlépe hodnoceno v kritériu Kvalita lokality, kde se dělilo o první až třetí místo v rámci kraje. Města a obce nejsou jen místem podnikání a práce, ale především místem pro život. Lidé nevolí místo práce jen na základě výše mzdy, ale také podle dopravního spojení mezi centrem a periferiemi, kvality bydlení, možnosti využití volného času, ale i např. životního prostředí a rozmanitosti okolí.

Drahomíra Lišková, kancelář starosty a tajemníka, zdroj: www.mestoprobyznys.cz
Kontakt:

Drahomíra Lišková
Referentka kanceláře starosty a tajemníka
drahomira.liskova@mulanskroun.cz
465 385 226


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 23. 6. 2010 14:57
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Město Lanškroun (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Územně samosprávní celek
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.