Kritický stav v regionu Želivky by mohly vyřešit peníze z Unie | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Kritický stav v regionu Želivky by mohly vyřešit peníze z Unie


Kožlí/Praha – O třech miliardách pro region v okolí vodní nádrže Švihov, které by měly jít v novém plánovacím období z operačních programu Evropské unie v letech 2021 - 2028, bude jednat v pátek 11. března europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s náměstkyní ministerstva pro místní rozvoj Olgou Letáčkovou.

„Vodní nádrž Švihov je klíčovým dodavatelem pitné vody pro šestinu obyvatel naší země. Pokud stát nezačne reagovat na klimatické změny a systematicky investovat do této oblasti peníze, může se mu to za pár let obrovsky vymstít,“ varuje europoslanec Tomáš Zdechovský, který zde strávil celé své mládí.
Europoslanec Zdechovský se svým týmem již dva roky systematicky pracuje na strategii, která by měla skloubit zdejší ochranné pásmo s možnostmi normálního života. V oblasti chtějí vytvořit například rybníky nebo systémy malých nádrží, které by pomohli v krajině zadržet více vody.
„Nejprve jsme s experty popsali současný kritický stav a následně jsem s týmem odborníků a starostů připravili akční plán a potřebné kroky. Nyní je potřeba dořešit financování, které je možné provést z Evropských fondů,“ tvrdí Zdechovský, který je jako jediný zástupce z České republiky v Evropském parlamentu členem rozpočtového výboru.
„O problému v okolí Želivky jsem začal již v roce 2014 jednat s politiky, vládou i ministerstvy. Myslím, že je čas se posunout dále,“ popisuje dlouhý proces Zdechovský.

Starostové připravili seznam požadavků. Vznikl také expertní tým pro jednání s vládou
V loňském roce sepsali starostové požadavky, které by pomohly vrátit život do regionu. Požadují přepracování ochranných pásem kolem nádrže a opatření v pěstování zemědělských plodin, pozemkové úpravy, podporu ekologického zemědělství a také podporu výstavby a opravy stávajících čističek odpadních vod v malých obcích a přísnější povolování bioplynových stanic. Od loňska také funguje expertní tým, který má kompetence jednat s Vládou ČR a ministerstvy.

Stále více politiků se zapojuje do řešení
Kritickým stavem v regionu vodní nádrže Švihov zvané též Želivka se začíná zabývat stále více místních i celostátních politiků. K europoslanci Tomášovi Zdechovskému (KDU-ČSL) se již přidal další europoslanec a specialista na životní prostředí Pavel Poc (ČSSD), poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), ministr zemědělství Marina Jurečka (KDU-ČSL) a také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Zdechovský pro své aktivity našel pochopení i přímo u úředníků v Bruselu na Evropské komisi.

Želivka je největší zásobárnou vody ve střední Evropě
Želivka patří k největším vodním nádržím ve střední Evropě, je zásobárnou pitnou vody pro Prahu od roku 1975. Kvůli přehnaně přísným ochranným pásmům došlo v regionu k vylidnění a obce se potýkají s kritickým stavem infrastruktury. Navíc je zde znemožněno provozovat cykloturistiku, rybaření, koupání. Peníze z operačního programu by výrazně pomohly nastartovat to, co bylo desítky let zanedbáno.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 10. 3. 2016 19:29
Kategorie: Životní prostředí
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.