Konfiskované finance teroristům na odškodnění obětí | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Konfiskované finance teroristům na odškodnění obětí


Štrasburk - Zablokování přístupu teroristů k financím na plánování dalších útoků bude snadnější díky dnes schválené legislativě automatizující přeshraniční uznávání rozhodnutí o zmražení a konfiskaci majetku pocházejícího z organizované trestné činnosti.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), člen Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, uvádí: „Jsem velmi rád, že Evropská unie konečně přijímá pravidla, ke kterým jsem po konzultaci s řadou odborníků a policejních orgánů dlouhodobě vyzýval. S přeshraničně organizovaným zločinem lze bojovat jen efektivní unijní spoluprací. Konfiskovaný majetek bude navíc využit pro odškodnění obětí zločinu, rodin policistů a dalších členů záchranných sborů, kteří během zásahu zahynuli či utrpěli trvalé zdravotní následky.“

Jaromír Štětina (TOP 09), místopředseda podvýboru pro bezpečnost, dodává: „Většina zdrojů na financování terorismu a dalšího závažného zločinu pochází z nelegálně získaných prostředků. Kvůli existenci pouze slabých a nejednotných právních nástrojů však bylo dosud komplikované odhalené kriminální výnosy zablokovat. Díky novému mechanismu všechny členské státy nyní bez nutnosti dalších právních procedur zajistí nebo zkonfiskují zdroje zločinců na základě závěrů trestního řízení v jiném členském státě. Nikde v Unii tak tento majetek již nebude možné uložit a znovu zneužít.“

Nová právní forma nařízení místo dosavadní směrnice a rozhodnutí, které dávaly členským státům volnou ruku v často nepřesném a pomalém provádění dohodnutých pravidel, není jediným zefektivněním. Členské státy mezi sebou budou nyní využívat standardizované formuláře a dodržovat maximální lhůtu 30 dní pro výkon příkazu ke konfiskaci z jiné země. Nově bude možné zkonfiskovat i například majetek v případech, kdy pachatele trestného činu nelze identifikovat nebo výnosy předané vyšetřovanou osobou třetí straně.
Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 4. 10. 2018 12:55
Kategorie: Politika
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočet (BUDG) a je vice-koordinátorem za EPP ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.