
Tisková zpráva
Komise přiznala, že v EU může být až 200 000 potenciálních teroristů s odcizenými doklady
Praha, Brusel - Podle údajů Europolu překročilo loni evropské hranice více než 200 000 osob, které ke vstupu využily kradené či padělané osobní doklady občanů EU a snadno se tak vyhnuly hraničním kontrolám, migračním předpisům a vízovým požadavkům. Bezpečnostní experti zároveň varovali, že tyto praktiky jsou příčinou nekontrolovaného vstupu zločinců a teroristů do EU. Na základě interpelace europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) tato fakta poprvé potvrdil i eurokomisař Avramopulos.
Komisař Avramopulos odpověděl, že se Komise a agentury EU tématu už určitou dobu věnují a vznikl proto Akční plán pro posílení evropské reakce proti podvodům s cestovními doklady. „Během uplynulých 12 měsíců proběhly za podpory Europolu čtyři významné operativní akce, jež vedly k zatčení nejméně 47 pachatelů trestných činů, kteří používali padělané nebo falešné cestovní doklady k převádění migrantů či obchodování s lidmi. V jednom případě se organizátorům akce podařilo zajistit 900 cestovních pasů a průkazů totožnosti a pozatýkat 11 členů zločinecké skupiny zapojené do krádeží a padělání cestovních dokladů,“ napsal Avramopulost v odpovědi.
Komise vydává příručky, jak padělané dokumenty rozpoznat
Komisař dále napsal, že Agentura Frontex podporuje odborné vzdělávání pro členské státy v oblasti boje proti padělkům a rovněž prostřednictvím své sítě pro analýzu rizik podvodů v souvislosti s paděláním evropských dokladů vydává zvláštní příručky o syrských a iráckých dokladech a o rizikových profilech podvodníků.
Komise si je vědoma rizika podvodného získávání skutečných cestovních dokladů s pomocí padělaných matričních dokladů. Příručku a vzdělávací modul o matričních dokladech připravují Europol a agentura Frontex na konec roku 2018,“ uvedl dále Avramopulos.
Musíme řešit i běžence, co se do Evropy dostali podvodem
„Osobně vítám, že Komise o problému ví, přiznala ho a snaží se ho řešit, v odpovědi ale naprosto postrádám nějakou část, v níž by Komise navrhla postup proti lidem, kteří se do EU dostali pomocí padělaných dokladů. Řeší prakticky jen pašeráky a nikoliv těch 200 000 nelegálních migrantů. U těch, jak víme z dalších zdrojů, pan komisař dále prosazuje svobodu cestování, s čímž naprosto nesouhlasím a v příslušném výboru proto budu požadovat, aby bezpečnostní složky provedly zpětné kontroly a tito lidé byli vyhoštěni,“ uzavírá Zdechovský, jež je aktivním členem výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
1) Celá odpověď Komise: http://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-8-2018-003463-ASW_CS.html
2) Odpovědi eurokomisaře si všimli i zástupci italských médií, kteří upozornili na případy džihádistů, kteří do Evropy přišli jako uprchlíci apod.: https://twitter.com/TomZdechovsky/status/1051717535236788224
3) Více aktuálních informací k řešení migrace a bezpečnostní situaci v Evropě: https://euractiv.cz/section/politika/interview/tomas-zdechovsky-eu-se-musi-zmenit-tematem-eurovoleb-bude-reforma/
Tweet
Kontakt:
Jitka Fialovátisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0Vydáno: 15. 10. 2018 11:42
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočet (BUDG) a je vice-koordinátorem za EPP ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT).
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočet (BUDG) a je vice-koordinátorem za EPP ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT).