Jihotyrolský Ötzi letos oslaví 20. narozeniny | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Jihotyrolský Ötzi letos oslaví 20. narozeniny


Znáte ledového muže Ötziho? Zmrzlého muže nalezeného již před 20 lety na italském ledovci Schnalstal/Val Senales zná svět již celých 20 let. Letos 19. září oslaví již své 20 narozeniny.

Tenkrát došlo k archeologické senzaci. Mumie uchráněná přírodou v ledu byla 5000 let stará. Nalezl ji německý pár Erike a Helmut Simonovi dne 19. září 1991 v nadmořské výšce 3.210 m. Bylo nalezeno i jeho kompletní ošacení a nástroje, které měl u sebe. Slavná mumie dostala jméno Ötzi podle místa nálezu, kterým je ledovec na jihotyrolské straně Ötztalských Alp.

Prostřednictvím rentgenového snímku bylo zjištěno, že Ötzi zemřel na vykrvácení poté, co byl zasažen do ramene kamenným šípem. Pravděpodobně byl zasažen zezadu, když utíkal před svým pronásledovatelem. Dalším překvapením byl objev 50 tetování, která sloužila pro lékařské účely. Zájemci o archeologii si mohou na internetu zblízka prohlédnout mumii. Fotografie celého těla i jeho nejmenších detailů jsou výsledkem rozsáhlého projektu zaměřeného na kompletní dokumentaci této unikátní mumie.

Ötziho můžete dnes navštívit v Archeologickém muzeu v Bolzanu. Součástí expozice jsou i veškeré nástroje, které měl u sebe. A jeho život byl vzkříšen v Archeoparku v údolí Schnalstal/Val Senales nedaleko lázeňského města Meran/Merano. Návštěvníkům přiblížuje zemědělství a způsoby bydlení v době bronzové. Také si zde můžete vyzkoušet, jak vařit či vyrábět různé předměty jako
před 5000 lety.

Na oslavu připravilo Archeologické muzeum v Bolzanu pro Ötziho speciální výstavu nazvanou Life.science/fiction.reality= Ötzi20. Výstava se koná od 1. března 2011 do 15. ledna 2012 a odhalí nejen nejnovější výzkumy týkající se Ötziho, ale seznámí vás i se zvláštnostmi, zajímavostmi a nesmysly, které se o Ötzim celosvětově šíří.

Jedna otázka o Ötzim stále zůstává nezodpovězena: Jak Ötzi skutečně vypadal? Mnoho pokusů o skutečnou rekonstrukci bylo neúspěšných, přesto určitá podoba existuje. Archeologické muzeum představí v rámci zahájení výstavy Ötzi 20 zcela novou podobu Ötziho vzhledu, získanou na základě porovnání anatomických 3D fotografií jeho kostry. Holandští vědci Alfons a Adrie Kennis v současné době
pracují na rekonstrukci Ötziho obličeje, který bude slavnostně představen právě při zahájení výstavy.

Všechny informace o Ötziho speciální výstavě najdete na www.oetzi20.it.

Návštěvu Ötziho v Jižním Tyrolsku můžete zkombinovat s lyžováním na ledovci Schnalstal s 35 km sjezdovek. Lyžařský areál zajišťuje bohatou sněhovou nadílku po celý rok. Snowboardisté tu najdou jeden z největších snowparků v Evropě.

Více informací o Schnalstalu najdete na www.schnalstal.it.Kontakt:

Martina Vepřková
Zastoupení Jižního Tyrolska v ČR
martina@trimedar.cz
www.suedtirol.info
774440264
233339980


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 1. 2011 13:24
Kategorie: Cestování
Název zdroje: Trimedar s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Zastoupení Jižního Tyrolska v ČR
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.