Hygiena rukou v českých nemocnicích nesplňuje doporučené standardy WHO | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Hygiena rukou v českých nemocnicích nesplňuje doporučené standardy WHO


Spotřeba dezinfekčních přípravků na ruce na jeden ošetřovací den se v českých zdravotnických zařízeních podle kvalifikovaných odhadů pohybuje okolo 7 ml, což představuje pouhou třetinu minimálního objemu doporučovaného Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Vyplývá to z průzkumu, který ve spolupráci s několika českými nemocnicemi provedla společnost HARTMANN-RICO. Nedostatečné dodržování hygieny rukou (tzv. compliance) u zdravotníků je jednou z hlavních příčin vzniku infekčních onemocnění. WHO na tento celosvětový problém pravidelně upozorňuje od roku 2005 v rámci svého projektu Čistá péče je bezpečnější péče, jehož součástí je také vyhlášení Světového dne hygieny rukou, který připadá na 5. května.

Podle zahraničních studií jsou ruce až 75 procent zdravotníků vystaveny riziku kontaminace nejrůznějšími mikroorganizmy, například zlatým stafylokokem či virovou hepatitidou typu C . Během přímé péče o pacienta se pak míra kontaminace postupně zvyšuje, a to i při používání rukavic.
„Důsledné provádění dezinfekce rukou mezi jednotlivými ošetřovacími úkony, ale např. i před vstupem zdravotníka na oddělení, je proto klíčovou podmínkou úspěšné prevence přenosu infekce rukama, a to jak z pacienta na pacienta, tak z pacienta na ošetřující personál. Stejně odpovědně by k hygieně rukou měli přistupovat i návštěvníci zdravotnických zařízení, aby chránili sebe i navštívené pacienty,“ říká Petr Havlíček, brand manažer HARTMANN-RICO.
Jak snadno se může infekce kontaminovanýma rukama šířit zdravotnickým zařízením, ukazuje toto instruktážní video: http://www.youtube.com/user/HARTMANNRICO.
Jako základní předpoklad pro zvyšování compliance u zdravotnického personálu se uvádí dodržování šesti „zlatých“ pravidel, které publikoval prof. Günter Kampf z Německé asociace pro kontrolu infekce (German Association for Infection Control) . Mimo jiné mezi ně patří snadná dostupnost dávkovačů dezinfekce na jednotlivých odděleních, používání účinných, ale k pokožce šetrných dezinfekčních přípravků na alkoholové bázi, zavedení systému výuky a podpory hygieny rukou či motivování zkušenějších zaměstnanců k tomu, aby byli správným příkladem mladším kolegům. Tato pravidla však dosud našla uplatnění jen v několika českých nemocnicích.
Na systémové zvýšení compliance se již od začátku roku 2010 soustředí společný projekt Nemocnice Havlíčkův Brod a společnosti HARTMANN-RICO a.s. „Od doby, kdy jsme v naší nemocnici tento projekt odstartovali, se míra compliance zvýšila o 19%, a dostala se tak nad polovinu hodnot uváděných WHO. Do roku 2013 bychom se k těmto hodnotám chtěli co nejvíce přiblížit. Pomáhají nám k tomu účinná opatření, která jsme v nemocnici zavedli, mj. systém školení v hygieně rukou včetně nácviku správného provádění hygienické dezinfekce rukou, plakáty a poutače upozorňující ambulantní pacienty a návštěvy na to, aby si vydezinfikovali ruce či informační letáky, ve kterých pacientům vysvětlujeme, jak a proč tento projekt probíhá a jak i oni sami mohou přispět k větší bezpečnosti v nemocnici,“ říká Petra Černo, tisková mluvčí havlíčkobrodské nemocnice.


Dr. Günter Kampf: State-of-the-art hand hygiene in community medicine. Int. J. Hyg. Environ. Health 206, 465 – 472 (2003)
Dr. Günter Kampf: The six golden rules to improve compliance in hand hygiene. Journal of Hospital Infection (2004) 56, S3-S5
Kontakt:

Irena Malá
PR manažerka
irena.mala@hartmann.info


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 2. 5. 2011 13:53
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: HARTMANN-RICO (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Společnost HARTMANN-RICO a.s. je nejvýznamnějším výrobcem a distributorem zdravotnických prostředků
a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti Paul Hartmann AG do tehdejšího podniku Rico Veverská Bítýška. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem
v Heidenheimu v SRN. HARTMANN-RICO je prostřednictvím své dceřiné společnosti aktivní i na území Slovenské republiky, se sídlem v Bratislavě. V České republice má společnost tři výrobní závody: závod Veverská Bítýška, Havlíčkův Brod a Chvalkovice.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.