Firma Ekopanely CZ vyvíjí novou „zelenou“ technologii | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Firma Ekopanely CZ vyvíjí novou „zelenou“ technologii


Jedousov, Pardubicko, 20. června 2011 – Společnost Ekopanely CZ z Jedousova v Pardubickém kraji získala grant na vývoj a zkušební provoz nové technologie na zpracování fytomasy. Projekt plánovaný na roky 2011 - 2014 podpořila Technologická agentura České republiky. Na vývoji se kromě firmy Ekopanely CZ podílí také Výzkumný ústav zemědělské techniky (VUZT).

Společnost Ekopanely CZ je známá především výrobou samonosných panelů lisovaných z vláken obilné slámy, ze kterých bylo doposud jen v České republice postaveno přes 200 plnohodnotných rodinných domů. Panely se používají také jako náhrada sádrokartonu při stavbách příček a vestavbách podkroví. Firma je exportuje do Německa, Francie a zemí Beneluxu.

„V rámci diverzifikace výroby jsme hledali další možnosti uplatnění naší technologie zpracovaní obilné slámy. Protože již mnoho let spolupracujeme s VUZT rozhodli jsme se spojit síly a zúčastnit se projektu, který bude rozložen až do roku 2014. Cílem je navrhnout novou technologii výroby tvarovaných biopaliv (velkoformátových briket) přímo z volně ložené fytomasy bez nutnosti desintegrace drcením nebo šrotováním,“ vysvětluje podstatu úkolu jednatel firmy Jan Bareš.

Projekt byl podpořen ze strany Technologické agentury ČR částkou 10 miliónů korun. „Měli bychom vyvinout prototyp lisovacího stroje a ověřit výrobu briket v praxi. Vycházíme z už nabytých zkušeností z vývoje několika linek na lisování ekopanelů z vláken obilné slámy. Nová linka na brikety by ovšem mohla zpracovávat mimo obilné slámy i řepkovou slámu a některé další druhy fytomasy,“ upřesnil Bareš.

Největším přínosem by mělo být podstatné snížení nákladů na energii při výrobě tvarovaných tuhých biopaliv ze zemědělské fytomasy. „Klasický způsob drcení nebo šrotování materiálu před jeho lisováním do briket je totiž energeticky náročný a výrobu zbytečně prodražuje,“ dodává Bareš. Dostatečné množství cenově dostupnějších tvarovaných biopaliv přitom umožní rozšířit využití biomasy k energetickým účelům v malých jednotkách do 1MW včetně kogenerační výroby tepla a elektrické energie.

Společnost Ekopanely CZ Jedousov ročně zpracuje zhruba 19 000 balíků slámy na stavební ekopanely, což představuje asi 5700 tun kvalitní slámy. Firma vyrábí panely šíře 1200 nebo 800 mm na dvou linkách, které jsou výsledkem vlastního vývoje. V loňském roce vyrobila celkem 100 000 m2 panelů, což představovalo v meziročním srovnání mírný nárůst výroby. V současnosti připravuje certifikaci celé obvodové stěny pro rodinné domy.


Další informace na www.ekopanely.cz
Kontakt:

Ing. Martin Němec
PR manager
nemec@inprinthk.cz
www.inprinthk.cz
+420777870563


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 20. 6. 2011 12:58
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: IN PRINT HK public relations (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR agentura
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.