Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci má pomoci propuštěným pracovníkům znovu najít práci | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci má pomoci propuštěným pracovníkům znovu najít práci


Štrasburk - Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EGF) je speciální nástroj Evropské unie, který má pomoci lidem najít nové zaměstnání. Fond počítá na období 2021-2027 s částkou 210 milionů eur, ze kterých může být financováno 60 % až 85 % nákladů na projekty, které mají propuštěným pracovníkům pomoci při hledání zaměstnání nebo založení vlastní firmy.

„Důležité je dodat, že prostředky z fondu nejsou poskytovány přímo podnikům za účelem jejich modernizace nebo restrukturalizace, ale slouží především pro propuštěné zaměstnance za účelem jejich vzdělávání, rekvalifikace, pomoci při hledání práce nebo založení vlastního podnikání,“ dodává europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

První žádosti o čerpání prostředků z fondu EGF v souvislosti s koronavirovou krizí přišly ze států Finska, Holandska a Belgie, které propouštěly v sektoru letecké dopravy. Německá žádost se týkala automobilového průmyslu, konkrétně oblasti slévárenství. „Všechny čtyři žádosti přijali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku velkou většinou, což ukazuje na jednotný a kladný postoj pro využívání prostředků z fondu EGF,“ uvádí Zdechovský, který je místopředsedou lidovců.

„Už teď víme o několika dalších přihláškách z různých členských států, které Evropská komise postupně zpracovává a brzy je dostane na stůl Evropský parlament a Rada. Očekávám, že tento trend bude pokračovat a státy budou chtít fond EGF více a efektivněji využívat,“ doplňuje Zdechovský.

Konkrétní žádosti

V důsledku velkého poklesu tržeb (73 %) a také počtu cestujících (76 %) musela letecká společnost Finnair snížit počet zaměstnanců o 1000. Komise po posouzení žádosti navrhuje uvolnit z fondu EGF 1 752 360 eur.

Společnost KLM je druhým největším soukromým zaměstnavatelem v Nizozemsku. Během minulého roku poklesly tržby společnosti o 53 % a počet cestujících dokonce o 68 %. V rámci restrukturalizačního plánu se snížil počet zaměstnanců přibližně o 5 000 (z celkových 33 000 na současných 28000), což mělo vážný dopad na národní hospodářství, především v provincii Noord-Holland. Komise po posouzení žádosti navrhuje uvolnit z fondu 5 019 218 eur.

Belgický Swissport, který poskytuje manipulační a úklidové služby na letištích, propustil z důvodu koronavirové krize 1468 pracovníků. Propouštění se dotklo celé Belgie (Brusel 29 %, Vlámsko 52 % a Valonsko 19 %). Komise navrhuje uvolnit prostředky z fondu ve výši 3 719 224 eur.

Německý GMH Guss GmbH působí v odvětví výroby základních kovů, které jsou využívány primárně výrobci automobilů. V roce 2019 poklesla výroba automobilů na nejnižší úroveň od roku 1996. Kromě osobních automobilů poklesla i výroba nákladních automobilů nebo lodí. V Německu tak během posledních dekád došlo k poklesu výroby slévárenských produktů o desítky procent. Společnost GMH Guss GmbH byla nucena propustit 585 pracovníků, především v tradiční průmyslové oblasti Severní Porýní-Vestfálsko. Komise navrhuje uvolnit prostředky z fondu ve výši 1 081 706 eur.Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 6. 2021 11:44
Kategorie: Politika
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.