Europoslanec Zdechovský: Zastavme diskriminaci otců! | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Europoslanec Zdechovský: Zastavme diskriminaci otců!


Brusel/Praha – V Česku bývají děti v porozvodové péči svěřovány matkám, stará-li se o ně pouze jeden z rodičů. Podle odhadů se tak děje dokonce až v 95 % takových případů. Na tento neblahý trend již delší dobu upozorňuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Soudy musí změnit své chování
„O 95 % dětí ve výlučné péči jednoho z rodičů se nyní starají matky. Tak vysoké číslo vyvolává oprávněná podezření o nadržování matkám soudy na jedné straně a diskriminaci otců na straně druhé,“ říká lidovecký europoslanec.
„Je na českých soudech, aby konečně začaly zohledňovat skutečnou situaci v rodinách. Naprosto odmítám nynější praxi, kdy jsou děti často stále dávány matkám, a to bez jakéhokoli odůvodnění,“ kritizuje Zdechovský situaci v Česku a odvolává se přitom na Listinu základních práv a svobod: „Každé dítě má právo udržovat pravidelné osobní vztahy a přímý styk s oběma rodiči. Bohužel ani v případech, kdy péči obou rodičů nebrání žádné objektivní překážky, není pravidelný styk s oběma rodiči zdaleka samozřejmostí. K diskriminaci zde dochází zcela nepochybně a je třeba s ní skoncovat.“
Podle europoslance nicméně už nyní existují náznaky toho, že se situace může změnit: „Naději na postupnou změnu k lepšímu dávají nedávná rozhodnutí Ústavního soudu stavějící se za střídavou péči, pokud s ní oba rodiče souhlasí.“
Do velké novely zákona o rodině v roce 1998 bylo možné soudem stanovit pouze výlučnou péči jednoho rodiče. Zmíněná novela zavedla do českého právního systému také možnost střídavé péče. Ústavní soudu se ve svých nálezech z května roku 2014 přiklonil na stranu střídavé péče s tím, že je v zájmu dítěte, aby bylo především v péči obou rodičů.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 24. 4. 2015 10:19
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.