Europoslanec Zdechovský ostře kritizuje jednání soudců v Hradci Králové | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Europoslanec Zdechovský ostře kritizuje jednání soudců v Hradci Králové


Hradec Králové/Brusel – Poslanec Evropského parlamentu a člen výboru pro spravedlnost (LIBE) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) dnes v Evropském parlamentu zkritizoval jednání některých soudců Krajského soudu v Hradci Králové, kteří půjčili peníze advokátovi Rostislavu Víškovi. Zdechovský považuje takové jednání za naprosto neprofesionální a neospravedlnitelné a je potřeba prošetřit, zda se nejedná o běžnou praxi.

„Toto není první pochybení krajského soudu v Hradci Králové. Chování a jednání některých soudců, kteří jsou v přátelském vztahu s advokáty, již nejde přehlížet,“ kritizoval jednání královéhradeckého krajského soudu europoslanec Zdechovský.
Věc je podle něho natolik závažná, že by měla být řešena jak ministrem spravedlnosti, tak i na evropské úrovni. Zdechovský požaduje důkladné prošetření případu a vyvození z něj případné odpovědnosti. „Nedokáži si představit, že soudce rozhoduje objektivně o sporu, kde je jedna strana zastupována advokátem, který mu dluží peníze,“ dodal Zdechovský.

Nebezpečné známosti a jejich důsledky
Známosti mezi soudci a advokáty mohou mít podle Zdechovského vyústit v případy jako je ten bývalého advokáta Rostislava Víška. „Tento člověk si napůjčoval od 70ti lidí, včetně tří soudců královéhradeckého soudu dohromady téměř 11 milionů korun. Od ledna 2013 je stíhaný na útěku a za podvody mu hrozí až desetiletý trest. Tři soudci se tak octli v roli svědků a poškozených, což samozřejmě snižuje důvěru lidí v nezávislost soudců a jejich jednání,“ popsal nedávný případ europoslanec Zdechovský.

Směs netransparentnosti a neprofesionality
I podle vlastní zkušenosti lidoveckého europoslance nefunguje krajský soud v Hradci Králové tak, jak by měl. „Například před rokem jsem obdržel 6 stran rozsudku, který obsahoval přes 200 pravopisných chyb, byla v něm zaměněná jména a bylo zcela jasné, že některé pasáže byly okopírované z jiných rozsudků. Navíc přestože soudkyně a advokátka se evidentně znali a přátelili se, soudkyně tuto skutečnost neoznámila,“ popisuje lidovecký europoslanec praxi soudu v Hradci Králové. Věc proto hodlá řešit v Bruselu.
„Vzhledem k závažnosti celé situace hodlám v nejbližší době interpelovat Evropskou komisi a obrátím se s žádostí o prošetření případu i na ministra spravedlnosti,“ uzavřel europoslanec.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 2. 7. 2015 13:02
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.