Europoslanec Zdechovský: Organizované zločinecké skupiny nesmí krást peníze EU! | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Europoslanec Zdechovský: Organizované zločinecké skupiny nesmí krást peníze EU!


Štrasburk - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) představil na tiskovém brífinku před plenárním zasedáním Evropského parlamentu zprávu o dopadu organizované trestné činnosti na vlastní zdroje Evropské unie a zneužívání finančních prostředků EU. Ve výboru pro rozpočtou kontrolu (CONT) dosáhla zpráva shody napříč politickým spektrem. Podle zjištění roste v EU počet skupin organizovaného zločinu, kvůli kterým přichází unie ročně o desítky miliard eur.

Europol a OLAF odhadují, že organizované zločinecké skupiny si přijdou ročně na 40-60 miliard eur v souvislosti s podvody na dani z přidané hodnoty. To představuje vážný problém i pro rozpočet EU.

"Organizovaný zločin je v Evropské unii problémem, který vyvolává hluboké obavy. Má dopady na sociální, politické, hospodářské, finanční, podnikatelské a správní struktury našich členských států. Při pohledu na rozpočet EU jsou zvláště znepokojivé podvody s daní z přidané hodnoty, podvody v oblasti společné zemědělské politiky, podvody při veřejných zakázkách a oligarchické struktury," prohlásil Zdechovský, který je mluvčím Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu.

"Evropská komise a orgány členských států EU stále nedostatečně chápou rozsah, povahu a příčiny trestné činnosti a podvodného jednání ve vztahu k rozpočtu EU. Potřebujeme lepší údaje, lepší spolupráci mezi orgány a větší informovanost o tomto problému. Významným krokem bylo již přijetí směrnice o boji proti podvodům poškozujícím finanční zájmy unie (směrnice PIF) a zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce," řekl Zdechovský.

Potřebujeme však důslednější využívání všech dostupných zdrojů, abychom účinně chránili rozpočet EU před trestnou činností, a požadujeme, aby členské státy vyvíjely větší aktivitu také při vymáhání zneužitých finančních prostředků. Evropská lidová strana bude i nadále ochranu rozpočtu EU považovat za svou prioritu," dodal místopředseda KDU-ČSL.

Zdechovského zpráva bude dnes odpoledne projednávána na plénu Evropského parlamentu a ve středu se o ní bude hlasovat.Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 13. 12. 2021 15:15
Kategorie: Politika
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.