Europoslanec Zdechovský bude hovořit s ministrem Jurečkou o Želivce | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Europoslanec Zdechovský bude hovořit s ministrem Jurečkou o Želivce


Praha/Brusel – V pondělí 25. ledna se sejdou v Bruselu europoslanec Tomáš Zdechovský s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (oba KDU-ČSL) a budou jednat o přípravě projektu, který by pomohl obnově chudého regionu v okolí vodní nádrže Švihov (Želivka), která je hlavní zásobárnou pitnou vody pro 1,7 milionů obyvatel České republiky.

„Osobně vítám obrovskou otevřenost pana ministra Jurečky k jednání o budoucnosti této oblasti. Přes přísliby minulých vlád se více jak čtyřicet let do této oblasti neinvestovalo. Pokud se něco nezmění, hrozí naprosté vylidnění této překrásné části České republiky,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který z této oblasti pochází a zná velmi dobře problematiku vodní nádrže.

Záchranná služba do čtyřiceti minut v zimě nedorazí
Podle europoslance Zdechovského, hrozí v oblasti bez okamžitých investic kolem vodní nádrže sociální, ekonomický i ekologický kolaps. Stát podle Zdechovského leta vydělával peníze na pitné vodě s tím, že zapomněl na investice zpátky do regionu. Například záchranná služba v některých oblastech nepřijede k pacientům pod 40 minut nebo žáci v základní škole v Dolních Kralovicích riskují svůj život cvičením na silnici.
„Předběžně jsme vyčíslili investice na 13 miliard, které by se daly získat z evropských fondů. Investice by mohli pomoci jak kvalitě pitné vody v nádrži a její obnově, tak obcím z okolí investovat do nutné infrastruktury a zázemí pro občany“ vypočítává Zdechovský.
Vodní nádrž Švihov zásobuje pitnou vodou 1,7 milionů občanů České republiky. Lidé, kteří žijí v okolí nádrže, by také měli podle Zdechovského získat kompenzace a podporu ze strany státu. Kvůli nádrži a ochranným pásmům se v regionu neinvestuje do infrastruktury, není možný ani rozvoj cestovního ruchu a lidé jsou na pokraji chudoby.
Snahu o obnovu regionu vítají starostové. „Nikdo se nezajímal o to, jaké dopady bude mít přehrada na život místních lidí. Nyní je to opravdu kritické a je nutné hledat řešení. Jinak tu bude údolí stínů. Jsme rádi, že se do toho vložil pan europoslanec Tomáš Zdechovský a pomáhá nám, abychom byli vidět a slyšet,“ říká starosta Kožlí Václav Husák. Právě v Kožlí se uskutečnila dvě velká jednání se starosty, zástupci Povodí, krajů, ministerstev i vlády.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 25. 1. 2015 21:01
Kategorie: Životní prostředí
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.