Europoslanec bojuje za udržení vzácných krokodýlů v Česku. Řediteli dvorské zoo napsal dopis | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Europoslanec bojuje za udržení vzácných krokodýlů v Česku. Řediteli dvorské zoo napsal dopis


Dvůr Králové nad Labem - Vedení Safari Parku Dvůr Králové plánuje na podzim přesunout tomistomy úzkohlavé do zoologické zahrady v Lodži v Polsku. Důvodem jsou nevyhovující podmínky pro rozmnožování těchto vzácných krokodýlů. Odborníci a kritici ale namítají, že by dlouhou cestu nemuseli přežít. Proti záměru přesunout oba krokodýli vystoupil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který ve středu odeslal dopis řediteli dvorské zoo Přemyslu Rabasovi.

„V dopise jsem požádal pana ředitele o zvážení dalších možností, které by napomohly k tomu, aby se oba krokodýli nemuseli stěhovat. Lidé je mají rádi a jejich přesun by mohl dopadnout tragicky,“ uvedl europoslanec Zdechovský s tím, že stovky lidí podepsaly petici proti přemístění obou plazů.

Samice Penelopa se samcem Krakenem žijí v Safari Parku Dvůr Králové přes třicet let a patří mezi nejoblíbenější zvířata návštěvníků. Pětimetrový a téměř 400 kilogramů vážící Kraken je ikonou zdejší zoo a zároveň nejdelším krokodýlem chovaným u nás, jeho přesunem by Česká republika o tento primát přišla.

Dvorský zoolog Michal Podhrázký připustil, že přesun krokodýlů nad čtyři metry délky je extrémně riskantní. Zvířata jsou vystavena obrovskému stresu a mohou si způsobit zranění. Čím větší je krokodýl, tím větší je také riziko. „Rozumím záměru, přesunout tyto vzácné tomistomy do prostředí, které je vhodnější pro jejich rozmnožování. K tomu ale vůbec nemusí dojít, pokud by Kraken nepřežil náročný převoz. A to by nikdo nechtěl,“ dodal Zdechovský.

Dvojici oblíbenců chystá vedení zoo nahradit párem vzácných krokodýlů štítnatých, který má dorazit do dvorské zoo ze španělské Valencie.Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 8

Vydáno: 22. 7. 2021 11:16
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.